publikacje

Wróć do listy

Pamiętnik Genowefy Rózgi

Genowefa Rózga wspomina czasy drugiej wojny światowej: strach przed partyzantami, którzy rekwirowali środki żywności, cierpienie z powodu śmierci matki, która w tym czasie umarła („dusiłam się z bólu. Czułam, że serce mi puchnie”). Autorka przypomina swoje dziecięce marzenia: o skarbie i pałacu pod ziemią, w którym ukryłaby ukochane osoby, o maszynie do szycia dla matki, żeby nie musiała szyć ręcznie. Wymyśliła też kuloodporny pojazd, którym mogłaby dotrzeć tam, gdzie nie ma wojny. Oprócz wspomnień z dzieciństwa Rózga pisze o swojej edukacji i swoim dorastaniu. Po ukończeniu szkoły podstawowej pracowała w majątku ziemskim jako pokojówka. Później wyjechała na Zachód, gdzie po wojnie zamieszkał jej ojciec z rodzeństwem. Podróż trwała trzy dni. Napisała, że ojciec próbował wydać ją za mąż za zamożnego, dwadzieścia lat starszego od niej mężczyznę. Nie zgodziła się, miała inne plany: „Ja muszę być świetlicową albo przedszkolanką”, które udało się jej zrealizować. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Janiszewo (powiat tczewski)
Opis fizyczny: 
21 k. ; 29,7 cm.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1962
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
sygn. II 77
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Pamiętnik Genowefy Rózgi został napisany na „Wielki konkurs na pamiętniki" (grudzień 1961), zorganizowany przez Komitet Badań nad Kulturą Współczesną PAN we współpracy ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej, Zakładem Socjologii Wsi PAN i Ludową Spółdzielnią. Wybrane teksty opublikowano w dziewięciotomowym wydaniu pamiętników młodzieży wiejskiej „Młode pokolenie wsi Polski Ludowej”. Pamiętnik Rózgi nie był publikowany. Tekst został przepisany z oryginału przez Ośrodek Dokumentacji Pamiętnikarskiej, działający w ramach Komisji Badań nad Kulturą Współczesną PAN.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie na wsi, śmierć matki, żałoba po śmierci matki, czasy powojenne, druga wojna światowa w kobiecym pamiętnikarstwie, pamiętniki konkursowe, dziecięce marzenia, opór w kwestii narzuconego kandydata na męża, edukacja kobiet po wojnie, awans społeczny
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1962
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia