publikacje

Wróć do listy

Moje pierwsze dni w Oleśnicy

Wspomnienie młodej dziewczyny z pierwszych powojennych lat. Autorka opisuje m.in. okoliczności znalezienia się na Ziemiach Zachodnich, kiedy jednym z pierwszych transportów przybyła na Dolny Śląsk. Wspomnienia Pietras są m.in. zapisem procesu zakorzeniania się osadników na Ziemiach Zachodnich, aktywnej roli osadników – w tym samej autorki – w kształtowaniu powojennej rzeczywistości, początków formowania się nowej władzy. Pietras portretuje ówczesną rzeczywistość na tych terenach, zniszczoną Oleśnicę. Wspomnienie jest raczej zapisem faktograficznym – brak w nim osobistych odniesień autorki do opisywanych wydarzeń.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
1 k. złoż. luź. ; 60 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
ogólnodostępny
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
IV-3, PD-3916/2004
Uwagi: 
Zapis obustronny (długopis, niebieski i czarny tusz). Na końcu tekstu podpis autorki (długopis, czarny tusz). Czystopis, pismo mało czytelne, miejscami nieczytelne. Kartki podniszczone na brzegach, papier pożółkły. Adnotacje ołówkiem osoby archiwizującej na pierwszej (sygnatura, nazwisko autorki) oraz ostatniej stronie (nazwisko autorki). Dokument powstał po 1946 r.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
formowanie się nowej władzy na Ziemiach Zachodnich, powojenny Dolny Śląsk, zniszczenia wojenne, próby stabilizacji życia osadników, początki ustroju komunistycznego na Ziemiach Zachodnich
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1946
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia