publikacje

Wróć do listy

Moje lwowskie wspomnienia

Dokument zawiera wspomnienia Eleonory Bogusz z dzieciństwa, które spędziła we Lwowie, wychowywana przez dziadków, z rzadka odwiedzając rodziców w rodzinnym Zabłotowie. Autorka opisuje swą rodzinę, spacery z dziadkiem, lwowski dom, w którym mieszkała – jego lokalizację, rozkład, wystrój czy nawet funkcje poszczególnych pokojów: „[…] na prawo był pokój babki, siedzącej przeważnie na ceratowej kanapie, bawiącej się czasem z dziećmi w domino. Wygrywający dostawał łyżeczkę miałkiego cukru”. Dzieciństwo autorki, jak sama przyznaje, było mocno przesiąknięte patriotyzmem polskim. Pojawia się on we wspomnieniach w kontekście nauki w gimnazjum, kwestii polskości Lwowa czy wzajemnych relacji pomiędzy np. Polakami a Ukraińcami. Autorka odnotowuje również obserwowane przejawy antysemityzmu, m.in. na uczelniach. Wspomnienia kończą zapiski wzmiankujące okupację Lwowa podczas II wojny światowej.

W tekście pojawiają się fragmenty piosenek lwowskich sprzed I wojny światowej, obrazujące przywoływane przez autorkę przykłady istniejącego równolegle do polskiego patriotyzmu lwowskiego.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
9 k. luź:.; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1973
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 133/73
Uwagi: 
Maszynopis z nielicznymi odręcznymi dopiskami i poprawkami autorki (długopis, niebieski tusz). Poprawki dokonane również maszynowo. Na ostatniej karcie podpis autorki (długopis, niebieski tusz). Karty zapisane jednostronnie. Treść czytelna. Foliacja autorki.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
3 lip 1973
Główne tematy: 
dorastanie we Lwowie, wychowanie przez dziadków, relacje pomiędzy Polakami a Ukraińcami, stosunki polsko-żydowskie, okupacja Lwowa, wspomnienia domu rodzinnego, nauka w gimnazjum Strzałkowskiej, patriotyzm polski, I i II wojna światowa
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1900 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia