publikacje

Wróć do listy

Mój wkład pracy do kształtującego się po wojnie życia w Bierutowie

Pamiętnik autorki z pierwszych lat osadnictwa w Bierutowie, dokąd przybyła po wojennej tułaczce i powrocie z obozu koncentracyjnego, dołączając do męża. Zapiski zawierają charakterystykę powojennego Bierutowa i warunków życia w tym czasie. Hakemer opisuje początkowy chaos, napływ kolejnych osadników i pierwsze próby organizacji życia, m.in. powstawanie szkoły, poradni lekarskiej i przedszkola. Autorka wspomina podjęcie pracy nauczycielki w szkole podstawowej w Bierutowie, swoją działalność oświatową i artystyczną, powojenne nastroje mieszkańców i nauczycieli oraz pierwszych wychowanków placówki. Pamiętnik kończy się fragmentem dotyczącym otwarcia drugiej szkoły podstawowej w Bierutowie w 1957 r., powstałej w dużej mierze dzięki osobistemu zaangażowaniu autorki.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Bierutów
Opis fizyczny: 
4 k., 7 k. luź., [1] k. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1969
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
14492/II, mf 4946
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki osadników z pow. oleśnickiego zgłoszone na konkurs organizowany w 1969 r. przez Dolnośląskie Towarzystwo Oświatowe. Oddział Powiatowy w Oleśnicy
Uwagi: 
Maszynopis i rękopis. Luźne kartki w dużej kopercie, częściowo spięte zszywką (maszynopis). Rękopis na kratkowanych kartkach zeszytowych, sporządzony długopisem (niebieski tusz). Pierwsza strona rękopisu uszkodzona (wyrwany mały kawałek kartki od wewnętrznej strony). Pismo czytelne, nieliczne skreślenia i poprawki, zapis jednostronny. W zbiorze pamiętnik Zofii Hakemer został oznaczony numerem. 5.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
17 mar 1969
Główne tematy: 
koniec drugiej wojny światowej, życie powojenne, działalność oświatowa, nastroje osadników, profil społeczny osadników, praca nauczycielki
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1957
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia