publikacje

Wróć do listy

Moi rodzice. Wspomnienia Marii Steckiej o rodzicach: Konstantym i Marii z Ponikwickich Steckich

Dokument zawiera osobiste zapiski z czasu dorastania Marii Steckiej, przypadającego na okres przed 1905 r, wspomnienia dotyczą jednak przede wszystkim rodziców autorki – Marii i Konstantego Steckich, to oni są najważniejszym i jedynym punktem odniesienia we wspomnieniach. Zapiski Steckiej w pewnym sensie przybierają charakter świadectwa, złożonego przez autorkę, a opowiadającego o niezwykłości jej rodziców. Są zarazem potwierdzeniem ogromnego podziwu dla nich ze strony autorki. Stecka opisuje ich codzienne obowiązki i zajęcia, którym podporządkowali swoje życie zgodnie z ideałami pozytywistycznymi. Dużo miejsca poświęca zwłaszcza pracy i społecznej aktywności ojca – doktora Konstantego Steckiego, który swoją praktykę lekarską uważał za służbę obywatelską. Matka – Maria z Ponikwickich Stecka – podzielała społecznikowskie poglądy męża, angażowała się z pasją w działalność charytatywną, wspierała męża całkowicie i bezwarunkowo, darząc go bogobojnym wręcz uwielbieniem. Autorka opisuje starania rodziców czynione na rzecz krzewienia polskości oraz walkę z rusyfikacją – także w odniesieniu do swoich przekonań w kwestiach polskich. We wspomnieniach można odnaleźć zarys relacji autorki z matką, stosunek autorki do wiary i polskości. Interesujący fragment zapisków Steckiej dotyczy relacji ojca autorki z lokalną społecznością żydowską. Autorka wspomina również rodzinne miasteczko Hrubieszów, wówczas wieloetniczne i różnorodne kulturowo.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
11 k. ; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO motrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
Od 1918 do 1939
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
13974/II, mf 3960
Uwagi: 
Nieliczne ręczne poprawki i dopiski piórem (niebieski atrament). Na końcu wspomnień ręczny dopisek: „Wspomnienia Marii Steckiej o rodzicach, napisane w okresie międzywojennym, przepisane na maszynie przeze mnie, siostrzenicę zmarłej w 1967 r. / Wanda Malewiczowa, Kustosz Archiwum Państwowego we Wrocławiu”. Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
pozytywizm, praca społeczna, praktyka lekarska, Żydzi w Hrubieszowie, małżeństwo, patriotyzm, relacje córki z rodzicami, relacje córki z matką
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1860 do 1930
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia