publikacje

Wróć do listy

Miłość 1944

Krótkie opowiadanie, przedstawiające historię wojennej miłości dwojga dwudziestolatków: sanitariuszki i partyzanta. Akcja rozgrywa się na Wołyniu pod koniec drugiej wojny światowej. Kochankowie walczą w różnych oddziałach partyzanckich – rozkazy dowódców zabraniają parom przebywać w tym samym oddziale – i widują się z rzadka. Pomimo rozdzielenia i niesprzyjających okoliczności, pełni nadziei i zapału planują wspólną przyszłość. Rozkwitające uczucie przerywa tragiczna śmierć dziewczyny, która podczas ostrzału poświęca życie, by uratować rannego nieznanego żołnierza. Opowiadanie zostało utrzymane w podniosłym, wręcz patetycznym tonie – autorka z upodobaniem używa egzaltowanych sformułowań (np. „Światło dnia z obłoków spada na nich pajęczyną turkusowej zasłony”).

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
3 k. ; 29 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1944
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
15605/II, mf 10101
Tytuł kolekcji: 
Urszula Jankowska »Zula«: Tak było naprawdę. (Kronika dwudziestolatki, rok 1944) oraz opowiadania i wiersze
Uwagi: 
Do opowiadania dołączone przypisy i notatka autorki, wyjaśniająca okoliczności powstania utworu. Maszynopis praktycznie bez poprawek, tekst sporządzony długopisem (niebieski tusz). Kartki gładkie, oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna). Opowiadanie stanowi element większego zbioru, który w całości został złączony okładką.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
druga wojna światowa, romans wojenny, młodość, śmierć, 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK, sanitariuszka, poświęcenie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1944
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia