publikacje

Wróć do listy

Maria Martin do Haliny Martin, 1983–2002

Listy do Haliny Martin. Autorka tłumaczy się, że rzadko pisze, ale brakuje jej weny. Maria mieszka w ukochanym Zakopanem, ale często bywa w Warszawie, u rodziny. Mieszkają tam jej siostry ze swymi rodzinami. Kobieta nie jest tak aktywna intelektualnie jak Halina, ale również jest bardzo zajętą osobą. Po kilka miesięcy w roku bywa poza domem, wyjeżdża, by pomóc rodzeństwu i ich dzieciom (opiekowała się chorym bratem, wnukami). W 1995 r. odwiedza rodzinę w Paryżu. Zazdrości, że to miasto, pomimo rewolucji, ocalało, a Warszawa legła w gruzach.

Autorka często wspomina dawne czasy, wspólnych znajomych, szczególnie Bolka [Bolesława Góreckiego, z którym Halina miała romans podczas okupacji]. Ma z nim stały kontakt, poświęca mu dużo miejsca w swoich listach. Uważa go za bardzo porządnego, szlachetnego człowieka, który dużo pomaga ludziom. Niestety grono znajomych się wykrusza, jest coraz więcej grobów do odwiedzania.

Ostatni list pochodzi z 2002 r. Jest bardzo nieporadny, widać że pisanie sprawia autorce wiele trudności. Dowiedziała się od Bolka o śmierci Kai, starszej córki Haliny, która przez ostatnie lata była całkowicie sparaliżowana. Kobieta wyraża swoje współczucie dla przyjaciółki.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Zakopane
Opis fizyczny: 
rps., 16 s. luź.; ; 30 cm i mniej
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1983 do 2002
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/218
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: