publikacje

Wróć do listy

Lwowska historia mojej rodziny

Bardzo lakoniczne wspomnienia Jadwigi – babci (prababci? – z treści nie wynika) Julii Sobkowicz, autorki pracy,  spisane w narracji pierwszoosobowej, w której Julia Sobkowicz swoim piórem oddaje głos bohaterce. Jadwiga – Jadzia, we wspomnieniach bardzo zwięźle opisuje spokojne dzieciństwo, naukę i lata wojny aż do czasu kiedy opuściła rodzinny Lwów i przeniosła się do Wrocławia. Dużo chętniej wraca pamięcią do miasta swojego dzieciństwa i młodości, wiele miejsca poświęcając na wymienienie jego największym – jej zdaniem – atrakcji. Niejako przy okazji tych opisów opowiada o losach swoich i rodziny, z rzadka wplatając do opowieści wątki osobiste.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Lwowska historia mojej rodziny
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[1] k. 10 k. luź. : fot. ; 21 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2012
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 14/16 t. 1
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XVIII. Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2012. Prace konkursowe
Uwagi: 
Rękopis (pióro, niebieski atrament, wyróżnienia brokatowym czerwonym pisakiem). Zapis jednostronny, kartki gładkie, czystopis, czytelny. Tekst przeplatany kolorowymi wydrukami fotografii (kolor) – wyłącznie zabytki architektoniczne Lwowa. Strona tytułowa – komputeropis, po lewej doklejona karteczka z notką dot. autorki (nazwisko, szkoła, opiekun naukowy) oraz w centralnej części strony tytułowej doklejona kartka z kolorowym wydrukiem herbu miasta Lwowa; ołówkiem adnotacja osób oceniających pracę (punktacja). Praca w układzie poziomym strony, z podtytułem „Album”, na lewych brzegach ślady po dziurkaczu (dwa otwory). Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
przedwojenny Lwów, Lwów podczas okupacji
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1929 do 2012
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia