publikacje

Wróć do listy

Lwów we wspomnieniach mojej Prababci

Praca jest efektem rozmowy Aleksandry Charuby z Janiną Bilską i dotyczy wspomnień z młodzieńczych lat spędzonych przez bohaterkę we Lwowie na przełomie lat 30 i 40 XX w. Janina Bilska – prababcia autorki – opisuje m. in. naukę w prywatnym gimnazjum sercanek (lekcje, nauczycielki), ulubione miejsca we Lwowie. W treści znalazły się obszernie cytowane wypowiedzi bohaterki, poprzedzone każdorazowo krótkimi akapitami, w których Charuba rozwija niektóre z poruszanych wątków, dorzucając swoje refleksje i zadając kolejne pytania. Dokuemt zawiera również wzmianki na temat przeżyć Bilskiej z czasów II wojny światowej, m. in. okupacji we Lwowie i lat przymusowej pracy w obozie pracy w Niemczech.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[12] k. luź. : fot. ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2011
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 13/16
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XVII. Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2011. Prace konkursowe
Uwagi: 
Komputeropis, wydruk jednostronny. Tekst przeplatany fotografiami - głównie zabytki architektoniczne Lwowa (wydruki kolorowe i czarnobiałe kserokopie).` Na pierwszej karcie ołówkiem adnotacja osoby/osób oceniających pracę konkursową (punktacja,). Na brzegach ślady po bindowaniu. Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
Przemyślany, gimnazjum Sacré-Cœur we Lwowie, Zgromadzenie Sióstr Sercanek, Zakon Sióstr Sercanek Najświętszego Serca Jezusa, dorastanie we Lwowie, życie w przedwojennym Lwowie, architektura Lwowa, okupacja Lwowa, nauka u sióstr sercanek, obóz pracy, wspomnienie Lwowa
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1937 do 2011
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia