publikacje

Wróć do listy

Historia mojej rodziny na kresach

Małgorzata Kopiniak podjęła próbę przedstawienia historii swojej rodziny, mieszkającej przed wojną na Kresach Wschodnich, zaczynając od powstania styczniowego poprzez kolejne wojny aż po przymusowe przesiedlenie na ziemie zachodnie po II wojnie światowej. Praca ukazuje głównie historię zawieranych w kolejnych pokoleniach małżeństw, którą zamykają narodziny Marii Kalety (babci autorki) w 1921 r. Jej losy zostały w tekście krótko przedstawione i obejmują fragmenty dotyczące zarówno przedwojennego życia Marii Kalety, jak i z czasów wojennej zawieruchy, podczas której Maria poznała swego przyszłego męża (dziadka autorki). Dość zwięźle zaprezentowana historia związku babci i dziadka, kończy zapiski poświęcone rodzinie.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[5] k. luź. ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2010
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 12/16
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XVI. Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2010. Prace konkursowe
Uwagi: 
Komputeropis, wydruk jednostronny. Dołączona kartka z danymi dot. autor, adresem szkoły i nazwiskiem nauczycielki prowadzącej. Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
Powstanie styczniowe, represje wobec powstańców, Józef Pękacki, rodzina Kruków i Kopiniaków, Jan Woroniak, Janina Kaleta, Błozów, Dobromil, łapanki podczas okupacji niemieckiej, praca przymusowa w fabryce na rzecz II Rzeszy,
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1830 do 2005
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia