publikacje

Wróć do listy

Godło BUCZACZ

Wspomnienia Zofii Sawickiej z czasów II wojny światowej i po jej zakończeniu są zwięzłym opisem losów autorki, w których dokonuje po trosze bilansu swego życia. Autorka wraca pamięcią m.in. do pięknych lat młodości przerwanych wybuchem wojny: opisuje dom rodzinny w Buczaczu, następnie okupację sowiecką i niemiecką, lata spędzone we Lwowie (w sumie 6 lat) oraz życie po przesiedleniu na Ziemie Zachodnie – najpierw w Bytomiu, a od 1949 r. we Wrocławiu.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 92–96; 31 cm
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1991
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu. Foliacja autorki przekreślona – ołówkiem naniesiona w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis jednostronny, luźne kartki, spięte przy użyciu metalowego spinacza. Dołączone kserokopie dokumentów polskich i radzieckich oraz notatka dotycząca autorki (adres). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
28 gru 1991
Główne tematy: 
życie na Kresach Wschodnich przed 1939 r., okupacja w Buczaczu i we Lwowie, sytuacja wśród ludności polskiej we Lwowie po 1945 r., nastroje społeczne we Lwowie, wysiedlenia Polaków po 1945 r.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1919 do 1991
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia