publikacje

Wróć do listy

Fragment pamiętnika

Fragment pamiętnika dotyczy Aleksandra Świętochowskiego, który od wczesnych lat studenckich był bliskim przyjacielem ojca autorki, Antoniego Gustawa Bema. Autorka zaznacza, że wspomnienia będą miały charakter osobisty. Pierwsze z nich jest właściwie opowieścią o tym, w jaki sposób symbolicznie złączono ją ze Świętochowskim zaraz po urodzeniu (położono ją na – redagowanym przez niego – „Przeglądzie Tygodniowym”). Bemówna była dwa lata starsza od Reginy, córki autora Dumań pesymisty – dziewczynki często bawiły się razem, dlatego autorka może opisać Świętochowskiego jako czułego rodzica, a także opiekunka (po śmierci Antoniego Gustawa Bema – jak pisze Bemówna – zajął się nią jak własną córką). Próbuje odeprzeć zarzuty, jakoby Świętochowski był „bez serca”, stara się ocieplić jego wizerunek. Pisze na przykład o tym, jak pomagał obiecującym dzieciom/młodzieńcom (np. wysłał do Paryża pochodzącego z chłopskiej rodziny malarza Bolesława Biegasa). Według słów autorki Świętochowski prowadził punktualne, regularne życie (nie zmieniały się jego pory posiłków, wstawania itp.) Był niezależny, nie miał żadnych nałogów. Nie dbał o promocję własnych książek, nie dbał też o wydrukowane już artykuły – częstokroć zapominał, że niektóre z nich wyszły spod jego pióra. Był pasjonatem ogrodnictwa, prowadził ogród w Brzezinach. Bemówna opowiada o jego stosunku do służby: opisuje siedemdziesięcioletnią Józefkę, skarbnicę pieśni i opowiadań ludowych.

Autorka dużo miejsca poświęca dobroczynnej działalności Świętochowskiego, wspomina na przykład o założonym przezeń w 1907 r. Towarzystwie Kultury Polskiej, w którym była jego pomocnicą. Opowiada o Aleksandrze Bąkowskiej i jej relacji ze Świętochowskim, o ich rozmowach i działalności. Bemówna opisuje także pogrzeb Świętochowskiego, wspomina przemawiających nad jego grobem działaczy ludowych. Na zakończenie cytuje napisany przez Konopnicką wiersz Do A. Ś., który powstał z okazji dwudziestopięciolecia pracy literackiej Świętochowskiego.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Aleksander Świętochowski
Miejsce powstania: 
Zabierzów k. Krakowa
Opis fizyczny: 
14 k. ; 29,7 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1957
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Rps akc. 11856
Uwagi: 
Karty wyblakłe, niektóre mają pozaginane rogi. W teczce znajdują się dwa egzemplarze tekstu, przy czym drugi (odpis) jest w znacznie gorszym stanie. Tekst jest fragmentem przepisanym z pamiętnika autorki z 1 czerwca 1957 r.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie i działalność Aleksandra Świętochowskiego, relacji autorki z Aleksandrem Świętochowskim, dziecinne zabawy, życie codzienne Świętochowskiego, pogrzeb
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia