publikacje

Wróć do listy

Dziennik Danuty Sitek

Danuta Sitek pisała swój dziennik w latach 1960–1961, kiedy była uczennicą szkoły z internatem, prowadzonej przez zakonnice. Jej zapiski dotyczą relacji z rodzicami, koleżankami i nauczycielkami. Pod datą 21 lutego 1960 r. zanotowała: „Jutro przyjeżdża siostra Maria. Żałuję, że nie jest ona mężczyzną. Jak to cudownie można by było kochać wtedy i cierpieć, a tak… Kocha się zakonnicę, do której można wzdychać, robić głupstwa, żeby zwrócić na siebie uwagę, być bezczelnym i to wszystko.To chyba nic dziwnego, że zaczynam się naprawdę interesować fizyką, s. Maria uczy przecież tego przedmiotu”. Sitek pochodziła ze wsi, dokąd wracała podczas wakacji, lecz widziała własną przyszłość z dala od rodziny – „muszę się uczyć", zapisała, widząc w tym szansę na wyrwanie się ze swojego środowiska. Przeżywała też kryzys wiary, z tego powodu popadła w konflikt z matką, której powiedziała, że religia jest sprawą osobistą i będzie się modliła, jeśli poczuje, że chce to zrobić. Rodzina nazywała ją „czerwoną komunistką”. Sporo zapisków diarystka poświęca koleżankom, wspominając, że kilka z nich obdarzyło ją uczuciem: „Już druga dziewczynka wyznała mi miłość, wyznała mi to Zofia M. Boże, skąd nagle to wszystko?”; „Zosia M. po prostu mnie zamęcza. Ciągle mówi, że mnie kocha, że jest o mnie zazdrosna, a ja muszę uśmiechać się i odpłacać jej podobną monetą”. Podczas lekcji była jedną z pięciu uczennic, które miały pozytywne zdanie na temat rozwodów, ale siostra Maria stwierdziła, że świadczy to o ich niskim poziomie moralnym. Gdy Sitek zakochała się w chłopcu, zapisała: „wolę robić jeszcze mnóstwo dziecinnych głupstw, być podlotkiem, dziewczyną, babką i kociakiem, a nie od razu stateczną panną, dobrą i wierną narzeczoną, a potem młodą żonką”. Oprócz relacji miłosny i koleżeńskich notowała również refleksje dotyczące lektur (Hamsun, Zola, Mann) i spektakli teatralnych.  

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
67 k. ; 29,7 cm.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1960 do 1961
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
II 77
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Dziennik Danuty Sitek został napisany na „Wielki konkurs na pamiętniki" (grudzień 1961), zorganizowany przez Komitet Badań nad Kulturą Współczesną PAN we współpracy ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej, Zakładem Socjologii Wsi PAN i Ludową Spółdzielnią. Wybrane teksty opublikowano w dziewięciotomowym wydaniu pamiętników młodzieży wiejskiej „Młode pokolenie wsi Polski Ludowej”. Pamiętnik Sitek nie był publikowany. Tekst został przepisany z oryginału przez Ośrodek Dokumentacji Pamiętnikarskiej, działający w ramach Komisji Badań nad Kulturą Współczesną PAN.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
dojrzewanie, lektury, relacje z rówieśniczkami i rówieśnikami, wiara w Boga, kryzys wiary, duchowość kobiet, queer, konflikt z rodziną, stosunek wobec rozwodów w PRL, lektury w dzienniku osobistym, diarystyka dziewczęca
Zakres chronologiczny: 
Od 1960 do 1961
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia