b.t. [Przepraszam najmocniej, że dziś…]
Janina Kraszewska opisuje działalność Koła Ligi Kobiet w Zakopanem.
Z chwilą wybuchu I wojny światowej powstał w Zakopanem Komitet Kobiet Polek Opieki nad Żołnierzami Polskimi, zorganizowany przez męża autorki, Legionisty. Po utworzeniu się zakopiańskiego Koła Ligi Kobiet ww. komitet przyłączył się do niego. Autorka, powołując się na sprawozdanie będące w jej posiadaniu, podaje nazwiska kobiet należących do Zarządu i Komisji Rewizyjnej Koła w l. 1916-1917, łącznie liczba członkiń wynosiła wtedy 147. Dowiadujemy się także, że w skład Koła wchodziły następujące sekcje:
1. Sekcja agitacyjno-oświatowa
2. Herbaciarnia
3. Sekcja zajmująca się składnicą wydawnictw NKN
4. Sekcja szpitalna
5. Sekcja opieki nad superarbitrowanymi Legionistami
6. Sekcja odzieżowa
Są tu również informacje o nazwiskach pań, które zajmowały się poszczególnymi sekcjami. Wiemy też, że dochody Koła częściowo pochodziły z prowadzonego przez niego sklepu spożywczego. Koło przejęło pod swój zarząd ochronkę dla dzieci Legionistów oraz ochronkę dla dzieci uciekinierów z Syberii. Zorganizowało też pracownię mundurów i kożuchów dla Legionistów.
Na koniec autorka pisze o wyraźnie niepodległościowym stanowisku Zakopiańskiego Koła Ligi Kobiet, wbrew niektórym nieprzychylnym opiniom polskiego społeczeństwa przeciwnego idei legionowej.