publikacje

Wróć do listy

Anna Podczarska: wspomnienia z lat II wojny światowej

Wspomnienia z czasów okupacji. Inaczej niż w przypadku opowieści o dzieciństwie, Podczarska relacjonuje tutaj osobiste przeżycia w pierwszej osobie. Wspomnienia są niezwykłym świadectwem wojennych przeżyć nastoletniej dziewczyny, skazanej na samodzielność i samotność, która próbuje przede wszystkim przetrwać i odnaleźć rodzinę. Dokument jest także bardzo interesującym źródłem ukazującym realia polskiej wsi podczas okupacji. Tuż przed wybuchem II wojny światowej 16-letnia autorka została odesłana przez matkę do pracy na wieś. Wspomnienia dotyczą pobytu u kolejnych niemieckich gospodarzy – najpierw pod Łodzią, następnie pod Poznaniem. Autorka opisała ciężkie warunki pracy w gospodarstwie, przemoc, której doświadczyła (w tym również seksualną), i ucieczki od pracodawców. Kolejna część dokumentu dotyczy 2,5-letniej wojennej tułaczki autorki w poszukiwaniu rodziny i walki o przetrwanie (Łódź, Pawłów k. Szydłowca, Kłajpeda). Wspomnienia kończy powrót autorki do Łodzi w 1944 r.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wspomnienia z czasów okupacji (ucieczka)
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
26 s. ; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1969
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
15459/II, mf 9807
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Zapis przeważnie dwustronny, nieliczne poprawki maszynowe. Stan dobry, tekst czytelny. Załączone pismo A. Podczarskiej do ZNiO z podpisem autorki (1 k., długopis, niebieski tusz). Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
10 lut 1969
Główne tematy: 
praca u niemieckich gospodarzy, ucieczka, przemoc seksualna wobec kobiet
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1944
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia