publikacje

Wróć do listy

[Urodziłam się we wsi Soczewka…] b.t.

Jadwiga Witczyńska z d. Turowska urodziła się we wsi Soczewka pod Płockiem. Jej ojciec zajmował się asekuracją budynków oraz prowadził gospodarstwo, dzierżawiąc ziemię. Jej wykształceniem zajmowała się przyjęta do domu rodziców nauczycielka.  Rodzice starali się wpoić swoim siedmiorgu dzieciom patriotyzm, m.in. poprzez literaturę i opowiadania dziadka –powstańca styczniowego.  Osierocona w młodym wieku, zmuszona była wraz z bratem i starszą siostrą pracować na utrzymanie rodziny. W wieku 16 lat objęła posadę kasjerki, a potem kancelistki w jednym z biur w Olkuszu, dokąd rodzina przeniosła się po śmierci matki.
Poruszona wydarzeniami 1905 r. pomagała bratu należącemu do PPS w ukrywaniu broni i bibuły, sama nie należąc przy tym do żadnej organizacji. W 1907 r. wyszła za mąż i zajęła się sprawami rodzinnymi. I Wojna Światowa zastała ją w Olkuszu. Przy wsparciu kilku światłych osób, a szczególnie Marii Grużewskiej (późniejszej przełożonej gimnazjum żeńskiego), organizowała po wsiach pogadanki naukowe, ale głównie pracując nad budzeniem wśród ludzi ducha narodowego. Następnie pracowała w Towarzystwie Dobroczynności, wydając obiady i prowianty oraz sprawdzając warunki materialne zgłaszających się po pomoc osób.
W 1915 r. wstąpiła do Ligi Kobiet – pracowała w Komisji Rewizyjnej, następnie jako sekretarka, a od 1920 r. jako przewodnicząca i delegatka na zjazdy. Brała udział w kampanii wyborczej do I Sejmu i Senatu. W czasie wojny bolszewickiej, należąc do Komitetu Obrony Państwa,  urządzała po wsiach wiece patriotyczne. Po otwarciu w Olkuszu szpitala dla żołnierzy prowadziła w nim wydział gospodarczy. Po skończeniu wojny została, z ramienia Ligi Kobiet, przewodniczącą Komitetu Pomocy Jeńcom i Repatriantom w pow. olkuskim. Jako członek Komitetu Olkuskiego pracowała przy plebiscycie górnośląskim.
Pracowała w zarządzie polsko-amerykańskiego Komitetu Pomocy Dzieciom, a także w polskim Czerwonym Krzyżu. Przez trzy lata zajmowała się wysyłaniem na kurację do Buska biednych dzieci chorych na gruźlicę. W 1919 r. zakłada w Olkuszu Towarzystwo Przeciwgruźlicze i pełni w nim funkcję sekretarza. Jest także sekretarzem Koła LOPP w Olkuszu od czasu jego powstania oraz sekretarzem oddziału Strzelca w Olkuszu jako jego członek-założyciel. W wyborach do Sejmu II kadencji agitowała w imieniu Ligi Kobiet łącznie z BBWR i Komitetem Wyborczym Kobiet Polskich, który zorganizowała w Olkuszu. W 1928 r. z polecenia Naczelnego Zarządu Ligi Kobiet zorganizowała w Olkuszu Związek Pomocy Obywatelskiej Kobiet, gdzie pracowała jako przewodnicząca referatu uświadomienia obywatelskiego.
Zawodowo pracowała jako magazynier, pomagając mężowi w prowadzeniu składu materiałów budowlanych.
 

Autor/Autorka: 
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
Olkusz
Opis fizyczny: 
rps. 2 k., poszyte; 32 cm
Postać: 
oprawa zeszytowa
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1929
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
57/II/177
Tytuł kolekcji: 
Liga Kobiet Polskich
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
biografia/życiorys