Jadwiga Witczyńska z d. Turowska urodziła się we wsi Soczewka pod Płockiem. Wychowana w duchu patriotycznym. Jej ojciec zajmował się asekuracją budynków oraz dzierżawił gospodarstwo. Jej wykształceniem zajmowała się przyjęta do domu rodziców nauczycielka. Osierocona w młodym wieku, zmuszona była wraz z bratem i starszą siostrą pracować na utrzymanie rodziny. W wieku 16 lat objęła posadę kasjerki, a potem kancelistki w jednym z biur w Olkuszu, dokąd rodzina przeniosła się po śmierci matki.
W 1905 r. pomagała bratu należącemu do PPS w ukrywaniu broni i bibuły. W 1907 r. wyszła za mąż i zajęła się sprawami rodzinnymi. W czasie I wojny światowej organizowała po wsiach pogadanki, budząc wśród ludzi ducha narodowego. Następnie pracowała w Towarzystwie Dobroczynności - wydawała obiady i prowianty oraz sprawdzała warunki materialne zgłaszających się po pomoc osób.
W 1915 r. wstąpiła do Ligi Kobiet – pracowała w Komisji Rewizyjnej, następnie jako sekretarka, a od 1920 r. jako przewodnicząca i delegatka na zjazdy. Brała udział w kampanii wyborczej do I Sejmu i Senatu. W czasie wojny bolszewickiej, należąc do Komitetu Obrony Państwa, urządzała po wsiach wiece patriotyczne. Po otwarciu w Olkuszu szpitala dla żołnierzy prowadziła w nim wydział gospodarczy. Po wojnie została, z ramienia Ligi Kobiet, przewodniczącą Komitetu Pomocy Jeńcom i Repatriantom w pow. olkuskim. Jako członek Komitetu Olkuskiego pracowała przy plebiscycie górnośląskim.
Pracowała w zarządzie polsko-amerykańskiego Komitetu Pomocy Dzieciom, a także w polskim Czerwonym Krzyżu. Przez trzy lata zajmowała się wysyłaniem na kurację do Buska biednych dzieci chorych na gruźlicę. W 1919 r. zakłada w Olkuszu Towarzystwo Przeciwgruźlicze i pełni w nim funkcję sekretarza. Jest także sekretarzem Koła LOPP w Olkuszu od czasu jego powstania oraz sekretarzem oddziału Strzelca w Olkuszu jako jego członek-założyciel. W wyborach do Sejmu II kadencji agitowała w imieniu Ligi Kobiet łącznie z BBWR i Komitetem Wyborczym Kobiet Polskich, który zorganizowała w Olkuszu. W 1928 r. z polecenia Naczelnego Zarządu Ligi Kobiet zorganizowała w Olkuszu Związek Pomocy Obywatelskiej Kobiet, gdzie pracowała jako przewodnicząca referatu uświadomienia obywatelskiego.
Zawodowo pracowała jako magazynier, pomagając mężowi w prowadzeniu składu materiałów budowlanych.