publikacje

Wróć do listy

Warszawa moich wspomnień

„Warszawę pamiętam od najwcześniejszych lat mojego życia, to jest od ostatniej ćwierci wieku XIX. Urodziłam się wprawdzie i wychowałam w Krakowie, ale moi rodzice pochodzili, jak to się mówiło wówczas »z za kordonu« , a matka całą rodzinę (chociaż pochodzenia kresowego) miała w Warszawie i odwiedzała ją co roku wraz ze mną”. Autorka opisuje dziewiętnastowieczną Warszawę, lecz co chwila zestawia ją z Krakowem. Warszawa była idealna, była wzorem patriotyzmu, a Kraków nastawiony austriacko. Autorka swoją miłość do Warszawy zawdzięcza rodzicom – głównie matce. Opisuje, jak każda bytność jej w Warszawie była niemalże świętem. Dalej pisze o odwiedzinach u warszawskiej rodziny, zabawach z rodzeństwem ciotecznym, opowiada o krewnych. Wspomina też liczne wyjścia do teatru i opery. W dalszej części wspomina mieszkanie przy Placu Dąbrowskiego, w którym mieszkała przez kilka miesięcy już jako dorosła osoba. Opowiada też o kolejnych, dłuższych pobytach w Warszawie, oraz lokalizacjach w jakich mieszkała. „Potem przyszła pierwsza wojna światowa. Zaskoczyła nas ona z tamtej strony frontu, na Wileńszczyźnie i przez cztery lata nie mogłyśmy wrócić do kraju”. Autorka kończy wspomnienie opisując swoje dwie wizyty w Warszawie podczas drugiej wojny światowej. Przyznaje jednak, że Warszawa nie jest już jej Warszawą, że tamta żyje tylko w duszy autorki. Wspomnienia są pracą nadesłaną na konkurs tygodnika „Stolica” pt. „Warszawa moich wspomnień”.

 

Autor/Autorka: 
Redakcja: 
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
5 k. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
413
Tytuł kolekcji: 
Zbiór rękopisów
Uwagi: 
Poza wspomnieniami w teczce znajduje się koperta zaadresowana do redakcji „Stolicy”, kartka z imieniem i adresem autorki, oraz dwie recenzje konkursowe.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
wspomnienia z czasów dzieciństwa, przedwojenna Warszawa, wspomnienia z Kresów Wschodnich, Warszawa w czasie II wojny światowej
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1890 do 1944