publikacje

Wróć do listy

Warszawa moich wspomnień

Praca nadesłana na konkurs tygodnika „Stolica” pt. „Warszawa moich wspomnień”.

„Warszawę pamiętam od najwcześniejszych lat mojego życia, to jest od ostatniej ćwierci wieku XIX. Urodziłam się wprawdzie i wychowałam w Krakowie, ale moi rodzice pochodzili, jak to się mówiło wówczas „z za kordonu”, a matka całą rodzinę (chociaż pochodzenia kresowego) miała w Warszawie i odwiedzała ją co roku wraz ze mną”. Autorka opisuje dziewiętnastowieczne miasto, lecz co chwila zestawia je z Krakowem. Warszawa była idealna, wzorem patriotyzmu a Kraków nastawiony austriacko. Autorka swoją miłość do Warszawy zawdzięcza rodzicom – głównie matce. Opisuje, jak każda bytność jej w Warszawie była niemalże świętem.

Dalej pisze o odwiedzinach u warszawskiej rodziny, zabawach z rodzeństwem ciotecznym, opowiada o krewnych. Wspomina też liczne wyjścia do teatru i opery. W dalszej części wspomina mieszkanie przy placu Dąbrowskiego, w którym mieszkała przez kilka miesięcy już jako dorosła osoba. Opowiada też o kolejnych, dłuższych pobytach w Warszawie, oraz lokalizacjach w jakich mieszkała. „Potem przyszła pierwsza wojna światowa. Zaskoczyła nas ona z tamtej strony frontu, na Wileńszczyźnie i przez cztery lata nie mogłyśmy wrócić do kraju”.

Autorka kończy wspomnienie opisując swoje dwie wizyty w Warszawie podczas drugiej wojny światowej. Przyznaje jednak, że Warszawa nie jest już jej Warszawą, że tamta żyje tylko w duszy Autorki.

Poza wspomnieniami w teczce znajduje się koperta zaadresowana do redakcji „Stolicy”, kartka z imieniem i adresem Autorki, oraz dwie recenzje konkursowe.

Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
5 k. : 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
413
Tytuł kolekcji: 
Zbiór rękopisów
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: