publikacje

Wróć do listy

List Komitetu Wiecu Kobiet do Marii Wysłouchowej

List ma charakter oficjalny. Członkinie komitetu zawiadamiają, że w drugi dzień Zielonych Świątek, 4 czerwca, ma odbyć się w Krakowie wiec kobiet–Polek. Jego celem ma być naradzenie się nad programem wspólnej pracy w obszarze społeczno-narodowym. Zamieszczają istotne słowa: „Wiemy dobrze, że oprócz sumiennego wypełniania osobistych obowiązków powinna każda z nas złożyć na ołtarzu dobra publicznego tyle, ile tylko skromne siły nasze złożyć nam pozwolą. Różnymi czasy składały matki nasze dowody, że tymi słabymi nieraz siłami – wiele zdziałać można.

publikacje

Wróć do listy

List z Czytelni dla Kobiet do Marii Wysłouchowej

List ma charakter oficjalny. Otwiera go zwięzła prezentacja istniejącego od dwóch lat w Krakowie stowarzyszenia Czytelnia dla Kobiet. Siedlecka, jako naczelna przedstawicielka, wskazuje na cel, którym jest „podniesienie życia umysłowego kobiet naszych, a nadto (…) bycie ogniskiem pracy dla dobra kobiecego ogółu”. Deklaruje, że aby odnieść pożądane rezultaty, potrzebne są zasoby materialne, a następnie moralne.

publikacje

Wróć do listy

Dziennik 1862

Dziennik Pauliny Kończyny z podróży do Krakowa rozpoczyna się 22 sierpnia 1862 r. W rodzinną podróż, oprócz Kończyny, wyruszyli jej mąż Medard, córka Anna oraz syn Paweł. Trasa prowadziła przez Królewiec i okolice, rodzina zatrzymywała się na długie postoje, w podróży na różnych odcinkach towarzyszyła im spora grupa Polaków podróżujących m.in. do Malborka i Ostendy. Kończowie zatrzymali się na noc w Malborku. Podczas postoju zwiedzali zamek („Śliczna to starożytność, pięknie odnowiona, przepatrywaliśmy wszystkie komnaty krzyżackie i sale wspaniałe z wielkim zajęciem […]”, k. 215v).

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 11)

W kolejnym tomie dziennika Janina Żółtowska relacjonuje liczne wyjazdy z mężem, podczas których odwiedzają rodzinę i znajomych w Księstwie Poznańskim i na Litwie, przebywają w swoim domu w Krakowie, a także podróżują po Francji. W grudniu 1913 r. przebywają w Wierzenicy u Augusta Cieszkowskiego (nazywanego przez autorkę panem Gugą), potem odwiedzają z mężem Dobrojewo i Czacz (Jadwigę z Lubomirskich Zamoyską). Na początku 1914 r. są znowu w Krakowie, gdzie Janina zajmuje się głównie malowaniem i spotkaniami towarzyskimi. Kolejne miesiące spędzają na zmianę w Krakowie i Strońsku.

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 10)

W październiku 1912 r. Janina Żółtowska z mężem Adamem przebywa ponownie w Krakowie. Rozpoczyna się pierwsza wojna bałkańska, co rodzi powszechne niepokoje. Autorka nie boi się wojny, stwierdza, że może dzięki temu wreszcie coś w Europie się zmieni, np. w kwestii polskiej. Janina z mężem przebywają na przemian w Galicji i w Księstwie Poznańskim. Nadal pojawiają się nieporozumienia z rodziną Adama – Hanką i panią Żółtowską.

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 8)

W październiku 1911 r. Janina Żółtowska z mężem Adamem są już w Krakowie, gdzie Adam wykłada historię filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Janina mimo początkowych niewielkich nieporozumień czuje się szczęśliwa w małżeństwie. Opisuje zalety swojego męża, który imponuje jej charakterem i inteligencją: „Jeszcze, zawsze, ciągle więcej podziwiam Adama. Trudno znaleźć człowieka, który by żył bardziej w prawdzie, który by głębiej i prościej brał się do każdej rzeczy, który by siebie mniej narzucał. Chwilami o jego wartości omalże zapominam, taki prosty jest i niezarozumiały (…).

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 7)

Dziennik obejmuje zapiski z lat 1910–1911. Na początku głównym tematem stają się związek z Adamem Żółtowskim i rozważania o miłości. Puttkamerówna coraz więcej czasu spędza z narzeczonym, ich stosunki stają się bardziej zażyłe. Rozmawiają na tematy związane z historią, filozofią, religią. Matka jest nieco zasmucona tym, że jej córka niedługo opuści dom rodzinny. Na początku czerwca Adam wyjeżdża z Bolcienik, a kolejne jego listy nie są już tak uczuciowe jak poprzednie, co smuci Janinę, która chciałaby otrzymywać od niego ciągłe zapewnienia o miłości.

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 6)

Diarystka na początku opisuje życie codzienne w Bolcienikach, relacje rodzinne i towarzyskie. Odwiedza m.in. rodzinę ojca w Rakliszkach (Paulina Houwalt z d. Puttkamer i jej syn Witold). Przy tej okazji notuje bardzo negatywną opinię swojego ojca dotyczącą Witolda: „Witusia Papa nazywa »degeneratem« i mówi o nim – że tego wyrostka trzeba za płot wyprowadzić i tam mu kulę w łeb wsadzić.

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 5)

Autorka na początku dziennika opisuje pobyt w Leonopolu, w pałacu Łopacińskich. Dużo miejsca poświęca rodzinom inflanckim, m.in. Gustawowi i Marii Broel-Platerom z Krasławia. Wspomina, że Euzebiusz Łopacinski nie darzy ich sympatią ze względu na polityczne animozje: „Była między nimi jakaś walka o mandat do Rady Państwowej, a jeden drugiemu zarzucał przekonania polityczne (…). Dla mnie p. Gustaw bardzo miły – ma postać rasową i ciekawą, on to żonę wykształcił, a sam doskonale i rozumnie rozmawia o sztuce oraz o Hiszpanii (…). Jak później się dowiedziałam, że Platerowie na p.

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 3)

Dziennik obejmuje okres od 1907 do początków 1908 r. Autorka, studiując w tym czasie na Kursach Baranieckiego, czyta średniowieczne eposy i bajki o rycerzach, marzy o tym, aby jej życie było tak baśniowe i piękne jak w tych opowieściach. Jest oczarowana dawną literaturą i ogólnie przeszłością, dlatego też Kraków zaczyna mieć dla niej wyjątkowy urok. Tymczasem wspólnie z matką i ciocią Lelą (Adelą Kieniewiczową), która je odwiedziła, zawierają nowe znajomości w mieście (Drohojowski, Podhorski, Jezierski, Koczorowski).

Strony