publikacje

Wróć do listy

Dziennik 1862

Dziennik Pauliny Kończyny z podróży do Krakowa rozpoczyna się 22 sierpnia 1862 r. W rodzinną podróż, oprócz Kończyny, wyruszyli jej mąż Medard, córka Anna oraz syn Paweł. Trasa prowadziła przez Królewiec i okolice, rodzina zatrzymywała się na długie postoje, w podróży na różnych odcinkach towarzyszyła im spora grupa Polaków podróżujących m.in. do Malborka i Ostendy. Kończowie zatrzymali się na noc w Malborku. Podczas postoju zwiedzali zamek („Śliczna to starożytność, pięknie odnowiona, przepatrywaliśmy wszystkie komnaty krzyżackie i sale wspaniałe z wielkim zajęciem […]”, k. 215v).

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 11)

W kolejnym tomie dziennika Janina Żółtowska relacjonuje liczne wyjazdy z mężem, podczas których odwiedzają rodzinę i znajomych w Księstwie Poznańskim i na Litwie, przebywają w swoim domu w Krakowie, a także podróżują po Francji. W grudniu 1913 r. przebywają w Wierzenicy u Augusta Cieszkowskiego (nazywanego przez autorkę panem Gugą), potem odwiedzają z mężem Dobrojewo i Czacz (Jadwigę z Lubomirskich Zamoyską). Na początku 1914 r. są znowu w Krakowie, gdzie Janina zajmuje się głównie malowaniem i spotkaniami towarzyskimi. Kolejne miesiące spędzają na zmianę w Krakowie i Strońsku.

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 10)

W październiku 1912 r. Janina Żółtowska z mężem Adamem przebywa ponownie w Krakowie. Rozpoczyna się pierwsza wojna bałkańska, co rodzi powszechne niepokoje. Autorka nie boi się wojny, stwierdza, że może dzięki temu wreszcie coś w Europie się zmieni, np. w kwestii polskiej. Janina z mężem przebywają na przemian w Galicji i w Księstwie Poznańskim. Nadal pojawiają się nieporozumienia z rodziną Adama – Hanką i panią Żółtowską.

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 8)

W październiku 1911 r. Janina Żółtowska z mężem Adamem są już w Krakowie, gdzie Adam wykłada historię filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Janina mimo początkowych niewielkich nieporozumień czuje się szczęśliwa w małżeństwie. Opisuje zalety swojego męża, który imponuje jej charakterem i inteligencją: „Jeszcze, zawsze, ciągle więcej podziwiam Adama. Trudno znaleźć człowieka, który by żył bardziej w prawdzie, który by głębiej i prościej brał się do każdej rzeczy, który by siebie mniej narzucał. Chwilami o jego wartości omalże zapominam, taki prosty jest i niezarozumiały (…).

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 7)

Dziennik obejmuje zapiski z lat 1910–1911. Na początku głównym tematem stają się związek z Adamem Żółtowskim i rozważania o miłości. Puttkamerówna coraz więcej czasu spędza z narzeczonym, ich stosunki stają się bardziej zażyłe. Rozmawiają na tematy związane z historią, filozofią, religią. Matka jest nieco zasmucona tym, że jej córka niedługo opuści dom rodzinny. Na początku czerwca Adam wyjeżdża z Bolcienik, a kolejne jego listy nie są już tak uczuciowe jak poprzednie, co smuci Janinę, która chciałaby otrzymywać od niego ciągłe zapewnienia o miłości.

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 6)

Diarystka na początku opisuje życie codzienne w Bolcienikach, relacje rodzinne i towarzyskie. Odwiedza m.in. rodzinę ojca w Rakliszkach (Paulina Houwalt z d. Puttkamer i jej syn Witold). Przy tej okazji notuje bardzo negatywną opinię swojego ojca dotyczącą Witolda: „Witusia Papa nazywa »degeneratem« i mówi o nim – że tego wyrostka trzeba za płot wyprowadzić i tam mu kulę w łeb wsadzić.

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 5)

Autorka na początku dziennika opisuje pobyt w Leonopolu, w pałacu Łopacińskich. Dużo miejsca poświęca rodzinom inflanckim, m.in. Gustawowi i Marii Broel-Platerom z Krasławia. Wspomina, że Euzebiusz Łopacinski nie darzy ich sympatią ze względu na polityczne animozje: „Była między nimi jakaś walka o mandat do Rady Państwowej, a jeden drugiemu zarzucał przekonania polityczne (…). Dla mnie p. Gustaw bardzo miły – ma postać rasową i ciekawą, on to żonę wykształcił, a sam doskonale i rozumnie rozmawia o sztuce oraz o Hiszpanii (…). Jak później się dowiedziałam, że Platerowie na p.

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 3)

Dziennik obejmuje okres od 1907 do początków 1908 r. Autorka, studiując w tym czasie na Kursach Baranieckiego, czyta średniowieczne eposy i bajki o rycerzach, marzy o tym, aby jej życie było tak baśniowe i piękne jak w tych opowieściach. Jest oczarowana dawną literaturą i ogólnie przeszłością, dlatego też Kraków zaczyna mieć dla niej wyjątkowy urok. Tymczasem wspólnie z matką i ciocią Lelą (Adelą Kieniewiczową), która je odwiedziła, zawierają nowe znajomości w mieście (Drohojowski, Podhorski, Jezierski, Koczorowski).

publikacje

Wróć do listy

Dzienniki (t. 2)

Dziennik obejmuje okres od 1906 do początku 1907 r. Autorka stwierdza, że mimo obaw dotyczących rewolucji społecznej na razie w życiu jej rodziny nic się nie zmieniło. Pracuje nad swoją powieścią, czyta Oskara Wilde’a. Spisuje też alternatywną historię swojego życia, którą zaczęła wymyślać już we wczesnym dzieciństwie. W tej historii należy do rodu Wazów i wychodzi za mąż za księcia Radziwiłła. Kreśli całą genealogię swojej wymyślonej rodziny, w której jednak pojawiają się też postaci zaczerpnięte z rzeczywistości. Wyobraża sobie piękny ogromny pałac, w którym mieszka.

publikacje

Wróć do listy

Dzienniczek z lat 1907–1908

W dzienniku znajdują się zapiski z podróży Janiny Puttkamerówny (później zamężnej Żółtowskiej), które odbywała w 1907 r. do Krakowa i 1908 r. do Włoch. W lutym i marcu 1907 r. przebywała z matką oraz ciotką w Krakowie. Zwiedzały zabytkowe kościoły oraz Wieliczkę. Odbywały liczne wizyty towarzyskie i przyjmowały wielu gości. Rodzina utrzymywała kontakty m.in. z Kossakami, Radziwiłłami, Zamoyskimi, Tarnowskimi, Gostkowskimi, Czetwertyńskimi, Ledóchowskimi, Ponińskimi, Potockimi, Drohojowskimi. Autorka poza tym spędzała czas, ucząc się w domu (m.in.

Strony