publikacje

Wróć do listy

Mój Ojciec

Pamiętnikarka kreśli portret swego ojca Bolesława, który z ducha był artystą - studiował w klasie rysunku i malarstwa Wojciecha Gersona w Szkole Sztuk Pięknych im. Matejki, interesował się literaturą i poezją - podczas spotkań towarzyskich recytował wiersze;  był twórcą i projektantem kaplicy na Cmentarzu Powązkowskim dla rodziny Gustawa Kamieńskiego, przez wiele lat pracował w ubezpieczeniach zapewniając dostatek dużej rodzinie (9 dzieci, ciotka autorki; często goszczeni krewni). Wspomina także stryja Wacława, piszącego wiersze, często poświęcone członkom rodziny, który zdaniem autorki roztrwonił swój talent i braci hojnego Janusza - często dającego prezenty członkom rodziny oraz Zdzisława, który czuł się wyzyskiwany, kiedy oczekiwano od niego pomocy finansowej.

Ukazuje sytuację swojej rodziny przed I wojną światową - najpierw dobre warunki życia, później komplikacje spraw materialnych ojca ("bądź to wskutek opanowania dziedziny ubezpieczeń przez finansjerę obcą albo przez ludzi mało wyrobionych, z którymi [ojciec] nie chciał rywalizować czy też współpracować," co spowodowało przeniesienie się Łęgiewiczów do Moskwy, dobrze wspominane przez autorkę (dostatnie życie, dobrze zaopatrzone sklepy) mimo, że przeżyła tam początek I wojny światowej i rewolucję październikową, której wybuch przyśpiesza decyzję o powrocie do Warszawy.

Pamiętnikarka relacjonuje powrót do kraju w 1918 [ojciec klęka na polskiej ziemi i całuje ją - KŁ-M porównuje to do zachowania Jana Pawła II] i sygnalizuje zdecydowane pogorszenie sytuacji materialne rodziny [to ważny wątek], ponieważ starzejący się ojciec nie mógł znależć dobrze płatnej pracy. Czyni ogólne wzmianki o realiach społecznychj tuż po wojnie - intrygach i potrzebie legionowego poparcia, aby zrobić karierę.

Charakteryzuje stosunki w rodzinie: między rodzicami a dziećmi panował dystans, którego się nie przekraczało; na powitanie, po posiłkach czy na dobranoc całowało się rodziców w rękę; w pokoju stołowym był stół dla mniejszych dzieci, aby nie przeszkadzały starszym. W czasie przyjęć rodziców dzieci przebywały w swoim pokoju bez prawa kręcenia się po mieszkaniu. "Ojciec wytwarzał atmosferę godności", która wymagała zachowania dystansu wobec jego autorytetu. Wyrzekł się swego pierworodnego, który ożenił się bez konsutacji z rodzicami [Zofia,najstarsza z sióstr, wyjednała Antoniemu ojcowskie przebaczenie]. (słowa "ojciec", "matka", "rodzice" są pisane z dużej litery). Mimo to maluje obraz szczęśliwej rodziny, kochającego ojca (mimo dystansu), który opiekował się dziećmi, zwłaszcza słabszymi, nosił je na rękach, był hojny - kupował prezenty, książki. 

Opowiada o trudnym dla rodziny doświadczeniu - ciężkiej gruźlicy młodszej siostry Danuty, z którą matka na wiele miesięcy wyjechała do Otwocka, co okazało się bardzo sluteczne i ostatecznie siostra wróciła do zdrowia. 

Są również wzmianki o rodzicach Bolesława: dziadku Antonim - powstańcu z 1963 i  babce Florentynie Sejler, która była bardzo muzykalna i często grała na fortepianie - według autorki przebywanie w świecie piękna ukształtowało osobowość jej ojca.

Autorka zdecydowała się napisać wspomnienie, aby zgłębić świat swojego ojca.

Cytuje Staffa, Leśmiana, Pascala i in.

 

  

 

 

 

 

 

Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
k. 55, 30cmx20,5
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1982
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
akc. 13919
Uwagi: 
papier biały; tusz czarny; karteczka z adresem Krystyny Łęgiewicz-Miszkiewicz; 3 zdjęcia (na jednym portret matki, na dwu pozostałych - grobowiec rodzinny)
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
1 Historia rodziny Łęgiewiczów 2. Rodzina patriarchalna na początku XX wieku. 3. Wychowanie dzieci na początku XX wieku. 4. Doświadczenie rewolucji. 5. Doświadczenie choroby. 6. Pauperyzacja rodziny
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1864 do 1930
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia
Tytuł ujednolicony dla pamiętnika: