publikacje

Wróć do listy

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa do Józefy Lach Szyrmy, 29.10.1833

List rozpoczyna się wyznaniem radości z wieści o dołączeniu Józefy Szyrmy wraz córkami do męża przebywającego na emigracji w Londynie. Hoffmanowa prosi, żeby informowali ją, w jaki sposób zamierzają urządzić sobie wspólne życie. Pisze, że jest pełna podziwu dla Józefy Szyrmy, że sama z dziećmi przebyła tak daleką drogę. Prosi o list z opisem szczegółów tej podróży, oraz o informacje o rodzinie. Wyraża nadzieję, że kiedyś uda im się żyć wspólnie. Pisze, że w Paryżu nie ma znaczenia czy mniej czy więcej osób mieszka w jednym gospodarstwie domowym. Służące są przyzwyczajone, że jedna obsługuje wiele osób. Byłoby im o wiele łatwiej, gdyby mieszkali razem.

Hoffmanowa ze szczegółami opowiada o praktycznej stronie życia w Paryżu – ile mają pieniędzy do dyspozycji i jakie są ich źródła, ile kosztuje ich utrzymanie służącej, opisuje wynajmowane mieszkanie. Podaje ceny żywności, a także drzewa i węgla na opał, oraz ubrań. Autorka pisze, że dotąd obywała się bez służby, a jedynie dwa razy dziennie przychodziła do pomocy w gospodarstwie kobieta.  Bardzo ją to jednak męczyło, dlatego zdecydowali się zatrudnić służącą.

Hoffmanowie borykają się z niedostatkiem pieniędzy. Autorka pisze, że pracowała zarobkowo dając lekcje polskiego i moralności, ale obecnie nie pracuje. Jej mąż natomiast zajął się malowaniem, licząc, że sprzedaż obrazów przyniesie im dodatkowy dochód.

Przyjemność z życia w Paryżu można czerpać według Hoffmanowej ze znajomości języka i znacznej liczby Polaków. Dodaje, że wraz mężem mieli pomysł założenia w okolicach Paryża czegoś w rodzaju polskiej kolonii.

Hoffmanowa pisze, że nigdy nie spodziewała się, że ona i adresatka kiedykolwiek będą do siebie pisać z Londynu i Paryża. Wyraża nadzieję, że znowu kiedyś będą ze sobą korespondować w Warszawie, mieszkając na różnych, niedaleko położonych od siebie ulicach. Prosi o listy szeroko opisujące życie Szyrmów w Anglii.

Na odwrotnej stronie ostatniej karty znajduje się dopisek Karola Hoffmana.

 

Inny tytuł: 
List z 29 października 1833 r.
Miejsce powstania: 
Paryż
Opis fizyczny: 
4 s.; k. 7-8
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny mikrofilm, dostęp do oryginalnego listu zastrzeżony
Data powstania: 
1833
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
sygn. 2442, mf. 01283
Tytuł kolekcji: 
Papiery po Leonardzie Niedźwieckim
Słowo kluczowe 1: 
Data dzienna: 
29 paź. 1833
Główne tematy: 
Warunki życia na emigracji w Paryżu (zarobki, ceny żywności, mieszkania, służby).
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1833
Nośnik informacji: 
mikrofilm
Gatunek: 
list