publikacje

Wróć do listy

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa do Józefy Lach Szyrmy, 09.03.1835

List rozpoczyna się od wyrazu wielkiego przejęcia zamachem na życie Krystyna Szyrmy. Nie sądziła, że było tak blisko egzekucji; myślała, że więcej w dochodzących do niej wieściach wieściach plotek. Ma nadzieje, że na skutek tego wydarzenia Szyrma porzuci swoją pracę dla komitetu wsparcia, uczciwym ludziom nie warto mieć do czynienia z „naszą chołotą”. Pisze, że dobrze, że Szyrmowa prowadzi życie towarzyskie. Dzięki temu być może Anglicy poznają się na Polakach z ich dobrej strony, bo ze złej już ich znają. Przebieg zamachu opisała w swoim dzienniku Józefa Szyrma, a cytują ją autorzy książki Krystyn Lach Szyrma: syn ziemi mazurskiej. Sprawcą był Polak Ksawerewski, który niedawno przybył do Londynu z Francji. Nie dostał zapomogi, ponieważ przyjechał, kiedy w kasie Towarzystwa nie było już pieniędzy. Wcześniej już groził Krystynowi Szyrmie, a 23 lutego 1835 roku postanowił spełnić pogróżki. Przyszedł do niego do domu chcąc zaatakować go sztyletem).

Hoffmanowa pisze, że zazdrości adresatce znajomości z Panną Porter, ale sama nie umiałaby skorzystać z tej znajomości, bo choć rozumie trochę czytając po angielsku, nie byłaby w stanie z nią rozmawiać. Bardzo chwali Szyrmową, że nauczyła się tak trudnego języka. Stwierdza, że jest on teraz bardzo modny, a fakt, że ich córki mówą płynnie w tym języku, będzie kiedyś stanowić o ich wielkiej wartości. Pyta, czy potrafią także mówić po francusku.

Hoffmanowa wspomina również w liście, że złożyła jej ostatnio wizytę Pani Niemojowska (Wiktoria z Lubowidzkich Niemojowska żona Bonawentury Niemojowskiego), która przyniosła jej kilka wiadomości z kraju, ale żadnych szczegółów. Wspomina przy tym o jej ciężkiej sytuacji życiowej – mężu, którego „bez nadziei rozumu i życia zastała” , jego bracie Wincentym, który wieziony do Irkucka zmarł w Moskwie przez trudy tej podróży. Rodzina się łudzi, że jeszcze żyje, ponieważ tuż przed śmiercią wysłał do nich pełen dowcipu list. Nazywa tę rodzinę męczennikami patriotyzmu.

List zawiera dopisek z 12 marca. Hoffmanowa pisze w nim, że dołącza do opóźnionego listu życzenia od siebie i od męża dla Józefy Szyrmy „na jej święto”; dołącza do niego prezent. Przesyła pozdrowienia dla męża i córek.

Na koniec dodaje, że tego dnia mija rocznica założenia Towarzystwa (Towarzystwa Dobroczynności Dam Polskich) i z tej okazji przebywający w Paryżu członkowie złożyli się i ofiarują księżnej Annie Czartoryskiej, która była założycielką Towarzystwa, krzyż na pamiątkę. Uważa to za zasłużony prezent, „Towarzystwo całe na niej stoi”.

Współautorzy: 
Inny tytuł: 
List 30. z 9 marca 1835 r.
Miejsce powstania: 
Paryż
Opis fizyczny: 
3 s,; k. 42-43
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny mikrofilm, dostęp do oryginalnego listu zastrzeżony
Data powstania: 
1835
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
sygn. 2442, mf. 01283
Tytuł kolekcji: 
Papiery po Leonardzie Niedźwieckim
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
9 mrz. 1835
Główne tematy: 
Zamach na Krystyna Szyrmę; wiadomości o problemach rodziny Niemojowskich; działalność Towarzystwa Dobroczynności Dam Polskich.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1835
Nośnik informacji: 
mikrofilm
Gatunek: 
list