publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 1.02–4.08.1945

Diarystka sporządza notatki kilka razy w miesiącu, tom rozpoczyna się 1 lutego 1945.

Kluczowym tematem jest nędza, w jakiej się znalazła i brak perspektyw. Wielokrotnie rejestruje, co jadła z mężem lub znajomymi i jak niewystarczające to było. Wprost pisze o głodowaniu. Podaje przykładowe ceny w lutym: słonina - 950zł//kg, koninę -  120zł/kg, fasola - 60 zł/kg. Zimę 1944/1945 wspomina jako wyjątkowo trudną i ciężką, także z tego powodu, że "przeżywa okres depresji." Konstatuje "Cały nasz pobyt w Piastowie jest szary. Dławi ją ubóstwo, brzydota i poharatanie wszystkiego."[min. o szkole zimnej, zabłoconej i posępnej]. Stopniowo jednak odnotowuje poprawę sytuacji: w marcu 1945 dostaje lekcje francuskiego w miejscowym liceum; [na początku trudno jej było tam dotrzeć, ponieważ miała odklejone podeszwy w butach, ale później pantofle udało się podzelować]. Na imieniny swoje i Erazma [męża] w czerwcu przygotowała bułeczki, które wzięła na kredyt i kisiel. Podaje przykładowe ceny w lutym: słonina - 950zł//kg, koninę -  120zł/kg, fasola - 60 zł/kg.  

Często pisze o potrzebie wybrania się do Warszawy, kilkakrotnie jedzie mężem na Mokotów, żeby zabezpieczyć to, co zostało i posprzątać. Od kwietnia regularnie bywa w mieście.

Zauważa, że od wojny podaje same fakty - "Gęsta zasłona skrywa moje życie wewnętrzne, które skurczyło się i zbladło."

Dzieli się swoimi wrażeniami z 9 maja - zakończenia wojny. Opisuje tę chwilę jako ważną, ale podkreśla, że nie potrafi się tym dniem cieszyć, bo nazbyt jest zmęczona i "nie ma sił na radość, ale też przyszłość przedstawia się niepewnie."

4 sierpnia pojawia się ostatni zapis - informacja, że następnego dnia autorka wraca do Warszawy

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Piastów
Opis fizyczny: 
k.25, 20cmx16cm
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
11007 II
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. atrament niebieski, beżowo-brązowawy papier w kratkę, kilka notatek na pojedynczych kartkach
Słowo kluczowe 1: 
Data dzienna: 
4 sie. 1945
Główne tematy: 
1. Bardzo trudne warunki życia po powstaniu. 2. Stopniowa poprawa egzystencji. 3. Odbudowywanie życia po wojnie. 3. Reakcja na zakończenie wojny.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1945
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: