publikacje

Wróć do listy

Żanna Kormanowa do Dawsona, 29.10.1948

Odpowiedź do dr. Dawsona z Kanady na jego list z 5.09.1948 r., pisana przez Kormanową jeszcze z Ministerstwa Oświaty. Autorka porusza tu sprawy ministerialne, o których pisał pan doktor (m.in. o darach dla polskiej nauki). Zmartwiła ją choroba prof. Infelda, który miał być jesienią w Warszawie. Jego oferta 10 stypendiów w Toronto jest bardzo cenna, choć mogą być pewne problemy z dewizami.  Następnie Kormanowa prosi o przysłanie artykułu o szkolnictwie kanadyjskim, który zostanie zamieszczony w „Nowej Szkole”.

Dalej autorka bardzo obszernie pisze o reformie szkolnictwa w Polsce – przejście na system 7+4 klasy. Wyjaśnia, że prowadzona jest duża praca nad zmianą struktury społecznej młodzieży szkół średnich i wyższych. Mają służyć temu komisje społeczne rekrutacyjne i egzaminacyjne, kierujące się mieszanym kryterium pochodzenia klasowego i uzdolnień przy selekcji kandydatów. Chodzi o awans oświatowy dla młodzieży o utrudnionym dotąd dostępie do kultury. Autorka pisze też o planowanych zmianach w zakresie szkolnictwa zawodowego. Ponadto, w przeddzień zjednoczenia partii robotniczych, programy szkolne i podręczniki przestawiane są na tory marksizmu, a wychowanie na ideologię socjalizmu. To czas wielkiego zrywu i przełomu w naszym kraju i ona jest szczęśliwa, że może w tym uczestniczyć, pracować dla kraju, obserwować przemiany.

Na koniec Kormanowa pisze, że 1.10 opuściła ministerstwo i przeszła do pracy naukowej i do nauczania. Objęła katedrę ruchów społecznych XIX i XX w. na uniwersytecie oraz podobną w Akademii Nauk Politycznych. W ministerstwie udziela jeszcze ogólnych konsultacji do czasu, kiedy sprawy się ułożą bez niej. Cieszy się na tę nową pracę, ale brakować jej będzie dotychczasowych kontaktów, którymi obrosła przez lata praca w ministerstwie. Ma nadzieję, że kontakt z panem doktorem się jednak nie urwie.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
rps., s. 328-329, luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1948
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/493
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
29 paź 1948
Zakres chronologiczny: 
1948
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: