publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia Wandy Kindy

Wanda Kinda, urodzona i mieszkająca na Podolu (obecnie Ukraina) opisała realia II wojny światowej na Kresach i akcję przesiedleń Polaków po II wojnie światowej. Wojna przerwała jej młodość. Aby uniknąć wywózki na roboty do Niemiec, pospiesznie wyszła za mąż. W obawie przed UPA, napadami i prześladowaniami kilkakrotnie zmieniała miejsce pobytu (Ludwikówka, Stanisławów). W Kosinie pod Łańcutem, dokąd rodzina Kindy trafiła w ramach akcji przesiedleńczej Polaków zorganizowanej przez Niemców, autorka doczekała końca wojny i, kiedy tylko było to możliwe, wraz z rodziną zapisała się na wyjazd na tzw. Ziemie Odzyskane. Jak podkreśliła, wyjeżdżała dla ratowania życia, przerażona prześladowaniami ludności polskiej. Po długiej podróży trafiła do Więcborka (okolice Bydgoszczy), gdzie się osiedliła. Z rozczarowaniem przyjęła panujące tam stosunki, życie z rodakami oraz brak przychylności miejscowych Polaków wobec uchodźców ze Wschodu. Pracowała m.in.: w Urzędzie Gminy w Więcborku jako rachmistrzyni, sekretarka, przez wiele lat była kierowniczką księgarni w Domu Książki, prowadziła Klub Miłośników Książki. Będąc już na emeryturze, owdowiawszy, przeprowadziła się do Gdańska, gdzie mieszkali jej synowie.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Gdańsk-Oliwa
Opis fizyczny: 
210–221 k. ; 31 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Maszynopis o charakterze czystopisu. Foliacja autorki przekreślona; ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis jednostronny, kartki spięte przy użyciu metalowego spinacza. Na końcu wspomnień wiersz (najprawdopodobniej autorki). Załączone kserokopie fotografii i dokumentów niemieckich (3 k.). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
II wojna światowa, konflikty etniczne na Kresach Wschodnich, wysiedlanie ludności polskiej po II wojnie światowej, życie osadników z Kresów na Ziemiach Zachodnich i północnych
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1992
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia