publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia Elżbiety Lis z Sierpnia ‘80

W krótkim wspomnieniu Sierpnia ‘80 Elżbieta Lis opisała dwa wydarzenia (z 17 i 20 sierpnia 1980 r.), które najmocniej zapadły jej w pamięć z powodu towarzyszących im ogromnych emocji. Były to: widok strajkujących robotników, widzianych z okna kolejki elektrycznej oraz wspomnienie dzieci, które w dzień strajku nie poszły do szkoły i bawiły się w wojnę.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień ‘80. Sierpień ‘80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Miejsce powstania: 
Gdańsk
Opis fizyczny: 
379–380 k. luź. ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1980
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18934/II vol. 2
Tytuł kolekcji: 
Wspomnienia z Sierpnia ‘80. Materiały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 r.
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Rękopis, (długopis, niebieski tusz), zapis dwustronny, ołówkiem w górnych krawędziach paginacja ZNiO, przekreślona foliacja autorki. Na pierwszej stronie dopisek osoby przyjmującej pracę do konkursu z nr pamiętnika – 19 i rzymska trójką (długopis, niebieski tusz). Na końcu wspomnień podpis autorki (długopis, niebieski tusz). W treści autorka pisze o dołączonych dwóch wierszach nt. Sierpnia, jednak ich brak. Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”, pamiętniki niepublikowane.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
10 gru 1980
Główne tematy: 
dzieci podczas wydarzeń sierpniowych, emocje towarzyszące mieszkańcom Trójmiasta w czasie strajku robotników na Wybrzeżu, Sierpień ‘80
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia