publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia Anieli Jakubowskiej

Alina Jakubowska przedstawiła skrócone dzieje swoje i swojej rodziny: dzieciństwo spędzone na wsi, wywózkę na Syberię w 1940 r. i życie po powrocie z zesłania w 1946 r. aż do początku lat 90. XX w., kiedy spisała wspomnienia. Poruszyła w nich różne wątki dotyczące warunków życia i pracy w kolejnych miejscach zamieszkania, relacji pomiędzy przesiedleńcami pochodzącymi z różnych stron. Po powrocie do Polski rodzina osiedliła się na Dolnym Śląsku we wsi Jaszkowa Górna (okolice Kłodzka). Po ślubie Jakubowska zamieszkała z mężem w Marcinowie (później przeprowadzili się do Ołdrzychowic). Autorka działała na rzecz lokalnej społeczności (wspomina m.in. rozmowę z Ochabem): założyła we wsi Koło Gospodyń Wiejskich, organizowała życie kulturalno-społeczne dla mieszkańców wsi, prowadziła teatr amatorski. Była radną powiatową, a przez jedną kadencję wojewódzką. Pracowała również jako opiekunka społeczna.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Konkurs „Repatrianci”
Miejsce powstania: 
Ołdrzychowice Kłodzkie
Opis fizyczny: 
9–20 k. ; 31 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18929/II
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, niebieski tusz), nieliczne skreślenia. Zapis jednostronny. Przekreślona foliacja autorki, ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Kartki w kratkę. Podpis autorki na końcu pamiętnika. Kartki spięte przy użyciu metalowej zszywki. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca wycofana z dalszego biegu konkursu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie polskich chłopów na Kresach przed II wojną światową, losy przesiedleńców na tzw. Ziemiach Odzyskanych, życie na wsi w PRL na Ziemiach Zachodnich, życie społeczne i kulturalne na wsi po II wojnie światowej, stosunki sąsiedzkie na wsi
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1920 do 1992
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia