publikacje

Wróć do listy

Więźniarka Stutthofu – Cecylia Krzesińska

Relacja Cecylii Krzesińskiej dotyczy przede wszystkim jej przeżyć z II wojny światowej. Bohaterka opisała okupację Wilna, życie w getcie, dokąd trafiła wraz z matką i siostrą Dorą z dzieckiem. Ojciec po wybuchu wojny przedostał się do ZSRR. Po likwidacji getta znalazła się najpierw w obozie na Łotwie (Keiserwald), a w następnie Stutthofie (nr obozowy 48935) i podobozu w Krzemieniewie, gdzie przebywała w sumie półtora roku. Podczas likwidacji getta została rozdzielona z rodziną –matka, siostra i siostrzenica zginęły w Majdanku. Ojciec Krzemińskiej odnalazł się po wojnie. Krzesińska wspomina koszmarne i traumatyczne warunki egzystencji w obozach: przemoc, głodzenie, morderstwa, oraz swoją ucieczkę w czasie ewakuacji obozu i niezwykłe spotkanie z matką przyszłego męża. Ostatni fragment opowieści autorki dotyczy jej życia po wojnie, kiedy wyszła za mąż i założyła rodzinę. Młodzi małżonkowie osiedli we Wrocławiu. W latach 60. świadczyła w procesach w sprawach zbrodni hitlerowskich. Dokument jest rezultatem siedmiogodzinnego wywiadu, przeprowadzonego z Krzesińską przez Antoninę Hobler.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Życiorysy krwią pisane
Wariant tytułu: 
Więźniarka Stutthofu – Cecylia Krzesińska
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 80–86 ; 31 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1981
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 182/94/5 t. 1.
Tytuł kolekcji: 
Relacje, wspomnienia, opracowania, wywiady, wypisy z literatury dot. ruchu oporu w Okręgu Lwowskim AK (m.in. Sambor) oraz pobytu w obozach i na zesłaniu w ZSRR ze zbioru Janiny Klawińszowej.
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny. Skreślona oryginalna foliacja, ołówkiem w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. W tekście Krzesińska wymienia nazwiska esesmanów z obozu w Krzemieniewie. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
przedwojenne życie w Wilnie, getto żydowskie w Wilnie, eksterminacja Żydów wileńskich, warunki egzystencji w obozie koncentracyjnym Stutthof
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1923 do 1981
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
biografia/życiorys