publikacje

Wróć do listy

Urywek z przeżyć Żydówki rumuńskiej w Oświęcimiu

Relację otwierają informacje dotyczące politycznego położenia Węgier w okresie od 1941 do 1944 roku. Autorka opisała wkroczenie wojsk niemieckich do Transylwanii w marcu 1944 roku. Skoncentrowała się na nakładanych na ludność żydowską kontrybucjach, prześladowaniach, mordach i przesiedleniach.

Opisała utworzenie getta w Oradea (dziś miasto w Rumunii, okręg Bihor) oraz akcję likwidacyjną, przeprowadzoną przez węgierską policję. Poświęciła sporo miejsca transportom do Auschwitz, w tym transportowi, w którym sama się znalazła. Tekst kończy opis apelu obozowego i okrucieństwa strażników.

 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Lublin
Opis fizyczny: 
5 stron rękopisu w języku polskim
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/80
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tytuł relacji nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Ze słów Autorki spisała Blanka Lewin. Z racji pochodzenia Autorki (Rumunia), można podejrzewać, że tekst jest tłumaczeniem z języka jidysz, brak jednak wersji w innych językach niż polski. Ciekawostki: * Autorka opisała "kamerę tortur" – miejsce, w którym przesłuchiwano i torturowano Żydów, oraz stosowane tam praktyki. * We fragmencie do wywozu do obozu, Autorka pisze "my", w części opisującej Auschwitz używa już, w odniesieniu do więźniów, sformułowania "oni". * W tekście znajdują się informacje o wywożeniu żydowskich mężczyzn na roboty na Ukrainę w okresie 1941-44.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
Prześladowania żydów węgierskich. Getto w Oradea. Realia panujące w Auschwitz.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
relacja