publikacje

Wróć do listy

Tuligłowskie opowieści. Wywiad z Panią Kazimierą Wychowaniec, repatriantką z Tuligłów

Zapis wywiadu przeprowadzonego przez Iwonę Maciejczyk z Kazimierą Wychowaniec na temat dzieciństwa bohaterki urodzonej na Kresach (obecnie tereny Ukrainy) tuż przed II wojną światową. Bohaterka wywiadu plastycznie opisała realia czasu wojny i pierwszych lat powojennych, wspominając dramatyczne przeżycia rodziny z czasów okupacji w Tuligłowach i po przesiedleniu na tzw. Ziemie Odzyskane, które nie przyniosło oczekiwanego spokoju. Wychowaniec opowiedziała m.in. o zagrożeniu i przemocy seksualnej wobec kobiet w czasie wojny, stosunkach z Rosjanami, bardzo ciężkich warunkach po przesiedleniu (brak żywności, napady) i ciągłym strachu, jaki jej towarzyszył, niszcząc jej dzieciństwo. Wychowaniec opisała także działania niezwykłej kobiety – swojej matki – po śmierci męża skazanej na samotną walkę o przetrwanie rodziny. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[15] k. luź. : fot. ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2012
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 14/16 t. 2
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XVIII Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2012. Prace konkursowe
Uwagi: 
Wydruk komputerowy jednostronny. Do tekstu dołączone kartki z kolorowymi wydrukami fotografii (4 k.). Na stronie tytułowej ołówkiem adnotacja osoby/osób oceniających pracę. Dołączona notka dot. autorki (dane osobowe) oraz spis załączników. Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
dziecko i wojna, okupacja na Kresach, sytuacja kobiet w czasie wojny, wojna oczami dziecka, wysiedlanie Polaków mieszkających na Wschodzie, transport na tzw. Ziemie Odzyskane, warunki osadnictwa na ziemiach zachodnich
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1924 do 2010
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia