publikacje

Wróć do listy

Skarżysko, Werk C

Relacja bez daty, prawdopodobnie powstała pod koniec 1945 roku.

Tytuł nieuwzględniony w inwentarzu archiwalnym "Skarżysko, Werk C".

Tekst dotyczy pobytu Autorki w obozie pracy w Skarżysku. Kobieta została przydzielona do grupy czyszczącej pięćdziesięciokilogramowe granaty. Zanotowała, że więźniowie musieli wykupywać się strażnikom i komendantowi, inaczej trafiali do grup wykonujących najcięższe prace – chodzi między innymi o pracę z trotylem. Krótki fragment dotyczy zdrowotnych skutków wykonywania tego zadania.

Autorka dodała, że nocne zmiany były "orgiami sadyzmu". Strażnicy przywiązywali mężczyzn do krzeseł, bili i kopali do nieprzytomności. Na terenie hali, w której pracowała kobieta, często po zmianie zostawały trupy tych, którzy pracowali zbyt powolnie lub niedokładnie.

Spora część dokumentu dotyczy nie tylko sadyzmu strażników, ale i sposobu w jaki odzywali się do więźniów, straszyli tym co może ich spotkać, stosowali terror psychiczny.

Relację zamykają informacje mówiące, że tekst spisano osiem miesięcy po wyzwoleniu Autorki. Pozostawała ona w złym stanie zdrowia, miała chore serce i spuchnięte nogi.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
3 strony rękopisu + kopia w maszynopisie
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis czytelny
Sygnatura: 
301/1343
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tytuł relacji nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum ŻIH. Informacja o autoryzacji tekstu. Brak datacji oraz informacji topograficznych. W relacji wiele nazwisk oprawców z obozu pracy. Tekst pozbawiony emocji, suchy i rzeczowy. Brak jakichkolwiek informacji dotyczących życiorysu Autorki. Ze słów Autorki spisała Róża Bauminger.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
Okupacja, obóz pracy, prześladowania, bicie, upokorzenia, znęcanie się nad więźniami, praca przy wojsku.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1942 do 1944
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
relacja