publikacje

Wróć do listy

Relacja Zofii Anity Weindling

Relacja spisana 10 listopada 1945 roku. Dotycz okresu od 1943 do 1944 roku.

Tytuł nieuwzględniony w inwentarzu: "Zeznanie w sprawie Stefanii Erandstaetter"

Stefania Erandstaetter była koleżanką Autorki, dziewczynki uczęszczały przed wojną do gimnazjum Wünnichowej przy ulicy Potockiego w Krakowie.

Tekst otwierają zdawkowe informacje dotyczące Autorki – do 1943 roku ukrywała się w Warszawie "na aryjskich papierach". Później przyjechała do Krakowa, gdzie spotkała swoją koleżankę. Stefania mieszkała u Kernera (gestapowiec, którego Autorka określa mianem "kochanka Stefanii"), twierdziła że świetnie się miewa, ma pieniądze i ogólnie pojęte dobra luksusowe takie jak futra i diamenty. Po kilku dniach Autorka poprosiła koleżankę, by pomogła jej zdobyć bilet powrotny do Warszawy. Stefania skontaktowała Autorkę z kolegą, który obiecał zająć się sprawą. Zamiast jednak wywiązać się z umowy, doprowadził do aresztowania Autorki.

Kobieta została zatrzymana i osadzona najpierw w areszcie na Pomorskiej, później w więzieniu na Montelupich. Tam przesłuchiwał ją Kerner, który o Autorce wiedział wszystko od Stefanii. Autorka opisała pobieżnie bicie w areszcie i przesłuchania.

Relację kończy zapis podający, że Autorka po miesiącu spędzonym w więzieniu na Montelupich została przeniesiona do obozu pracy w Płaszowie, następnie do obozu pracy w Skarżysku-Kamiennej. Stamtąd, w 1944 roku, Autorka zdołała zbiec. Brak dalszych informacji na temat pobytu Autorki w obozach czy jej ucieczki.

Autor/Autorka: 
Wariant tytułu: 
Zeznanie w sprawie Stefanii Erandstaetter
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
2 strony rękopisu i kopia w maszynopisie
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis czytelny
Sygnatura: 
301/1212
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tytuł relacji nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum tegoż. Informacja o autoryzacji tekstu. Ze słów Autorki spisała dr Laura Eichhorn. Relacja bardzo lakoniczna. Z tytułu wnosić można, że dokument stanowi przygotowania do składania zeznań w powojennym procesie o kolaborację. Brak danych dotyczących rodziców Autorki. Brak dokładnych dat czy opisów tomograficznych. Relacja zdawkowa i krótka.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
10 lis 1945
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
Ukrywanie się po "stronie aryjskiej", kolaboracja, gestapo, areszt, więzienie, Montelupich
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1944
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
relacja