Relacja T. Jagielskiej z pracy przymusowej w Niemczech
Relacja T. Jagielskiej (pełne imię nieznane) dotyczy trzech lat pracy przymusowej w Niemczech w czasie II wojny światowej. Autorka najwięcej pisze o osobistych uczuciach towarzyszących niewoli, na marginesie wzmiankuje o warunkach egzystencji i pracy (m.in. o dwunastogodzinnej, nocnej pracy w fabryce). W gorzkiej relacji Jagielskiej powtarzającym się wątkiem jest cierpienie młodej dziewczyny, która znalazła się w obcych i nieprzyjaznych warunkach – nagle pozbawiona znajomego otoczenia i bliskich osób.
Inny tytuł:
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania:
Lubeka
Opis fizyczny:
[2] k. ; 21 cm.
Postać:
luźne kartki
Technika zapisu:
rękopis
Język:
Polski
Miejsce przechowywania:
Dostępność:
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania:
1945
Stan zachowania:
dobry
Sygnatura:
Akc. 59/86
Tytuł kolekcji:
Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej
Uwagi:
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet..Dokument powstał podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece, w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis (zapis obustronny piórem, czarny atrament) o charakterze czystopisu, kartka gładka, wyrwana z zeszytu. Na odwrocie drugiej karty, w lewym dolnym rogu podpis autorki: „T. Jagielska”. Pismo wyrobione, ładne, równe, pisownia bez błędów.
Słowo kluczowe 1:
Słowo kluczowe 2:
Słowo kluczowe 3:
Data dzienna:
6 wrz 1945
Główne tematy:
praca przymusowa Polek na rzecz III Rzeszy, niewolnicza praca w fabryce, tęsknota za rodziną
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe:
Zakres chronologiczny:
Od 1943 do 1945
Nośnik informacji:
papier
Gatunek:
relacja