publikacje

Wróć do listy

Relacja Rózi Metzger

Relacja obejmuje lata 1939 – 1945.

Wspomnienie rozpoczyna informacja o utworzeniu getta w Zbarażu. Zaraz po jego utworzeniu Autorka przeprowadza się tam wraz z rodziną. Opisuje jak ukrywała się wraz z rodzicami w bunkrze, lecz został on wykryty. W tym miejscu relacji pojawiają się opisy przemocy fizycznej, oraz grabieży mienia. W dalszej części pojawia się opis egzekucji oraz to jak Autorka wpierw z matką, a później już sama ucieka przed śmiercią. W ukryciu słyszy jednak odgłosy egzekucji. Autorka opisuje, że z ukrycia wyszła jak krzyki ustały i udała się z powrotem do miasta. Po drodze spotkała swoją siostrę i razem poszły do znajomej, która jednak nie mogła ich ukrywać, lecz pomogła znaleźć inne miejsce. Stamtąd siostry jednak szybko zostały wyrzucone i rozpoczęły tułaczkę po okolicznych wsiach mówiąc, że są Polkami z Wołynia a rodziców zabrano na roboty do Niemiec.

W dalszej części relacji pojawia się opis prac jakie w różnych gospodarstwach wykonywała Autorka. W pewnym momencie pojawia się informacja o kobiecie, która już po wyzwoleniu zabiera obie siostry do Bytomia. Stamtąd trafiają do Chorzowskiego domu dziecka.

W opisie wydarzeń w relacji nie pojawiają się żadne emocje.

Drugą częścią relacji jest niespełna jedno stronnicowa relacja siostry Autorki. Opisuje ona swoją chorobę, to jak leżała w szpitalu, ale też wykonywane przez nią prace. Język relacji jest prosty, odpowiedni językowi dziecka, jednak problemy przedstawiane przez Autorkę są już problemami osoby dorosłej (nie miałam za co się utrzymać – musiałam wrócić do pracy).

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Chorzów
Opis fizyczny: 
4 k. : 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2741
Tytuł kolekcji: 
Relacje ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Janina Sobol-Masłowska. Relacja autoryzowana. Pod tą samą sygnaturą znajduje się relacja siostry Autorki. Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
25 sie. 1947
Główne tematy: 
getto, praca przymusowa, szpital, choroba, ukrywanie się, przemoc fizyczna, "strona aryjska"
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
relacja