publikacje

Wróć do listy

Relacja Marii Koniecznej z pracy przymusowej w niemieckim majątku

Autorka podczas 11 listopada 1941 r. wraz z rodziną została wywieziona do Niemiec. Konieczna opisała okoliczności wywózki i drogę do Malchina w Meklemburgii, gdzie wraz z rodziną została przydzielona do przymusowej pracy w dużym majątku. Autorka powstrzymała się od osobistych refleksji, ogólnie charakteryzując realia życia na wygnaniu, w tym m.in. ciężką fizyczną pracę przeważnie przez siedem dni w tygodniu. Jedyną radością Koniecznej w tamtych dniach były listy od koleżanek z Polski, na które zawsze czekała z ogromną niecierpliwością.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[2] k. luź. ; 24 cm.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Tekst powstał tuż po zakończeniu wojny, podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r., w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis relacji, charakter czystopisu, zapis ołówkiem. Na karcie dopisek (długopis, czarny tusz): „Wysiedlona wraz z rodziną z Jarocina do Niemiec – Meklemburgia”. Na końcu wspomnień podpis autorki. Podwójna kartka z zeszytu w linię. W zasobie istnieją dwie relacje autorki o nazwisku Konieczna: Marii Koniecznej i M. Koniecznej. Różnią się jednak opisaną historią, faktami i charakterem pisma co wprost wskazuje, że są to dwa świadectwa dwóch różnych osób. M. Konieczna dodatkowo wyróżniona jest dopiskiem „(2)”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
niewolnicza praca na rzecz III Rzeszy, praca przymusowa w niemieckim majątku, warunki życia na wygnaniu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1941 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
relacja