Pamiętnik N.Z. Ligi Kobiet Galicji i Śląska. Od 1/8 1914 do 1/11 1918 r
Notatki i materiały do pamiętnika opracowane przez Zofię Moraczewską jesienią 1939 i zimą 1949 w Sulejówku pod Warszawą.
Pamiętnik jest zapisem dziejów Ligi Kobiet Galicji i Śląska i nie obejmuje dziejów Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego, działającego w Królestwie Polskim. Opracowany został przez Zofię Moraczewską wieloletnią przewodniczącą Ligi na podstawie materiałów źródłowych zgromadzonych w Archiwum Ligi Kobiet NKN Galicji i Śląska, takich jak: protokoły z zebrań Naczelnego Zarządu Ligi, protokoły z zebrań Wydziału Wykonawczego Zarządu, protokoły ze Zjazdów Ligi Kobiet, korespondencja z Sekretariatu, odezwy, ulotki, depesze, enuncjacje, sprawozdania kół Ligi przesyłane Naczelnemu Zarządowi, zbiory archiwalne Zarządów kół.
Zofia Moraczewska opisuje genezę powstania Ligi Kobiet Galicji i Śląska jako organizacji skupiającej samorzutnie tworzone w całym zaborze austriackim ugrupowania kobiece, którym przyświecała idea odrodzenia Państwa Polskiego, rzucona przez Wodza Legionów – Józefa Piłsudskiego. W czerwcu 1915 odbył się I Walny Zjazd Ligi Kobiet, który podporządkował Ligę Naczelnemu Komitetowi Narodowemu i uchwalił jej regulamin oraz oficjalną nazwę – Liga Kobiet NKN. Opis działalności Ligi podzielony jest na cztery okresy:
I okres: Od jej utworzenia do Zjazdu delegatek kół z 12.06.1916 r.
II okres: Od II Zjazdu do Nadzwyczajnego Zjazdu delegatek kół z 1-2.02.1917 r.
III okres: Od Nadzwyczajnego Zjazdu do posiedzenia Komisji Likwidacyjnej z 1-2.02.1918 r.
IV okres : Od zebrania Komisji Likwidacyjnej do Zjazdu Zjednoczonych Lig Kobiet Królestwa, Galicji i Śląska w Warszawie w dn. 29-31. 12 1918 r.
Pamiętnik opisuje zakres działalności Ligi, szereg faktów związanych z organizacją na tle ważnych ogólnokrajowych wydarzeń politycznych w czasie I wojny światowej, a także ścieranie się różnych poglądów i pęknięcia w łonie Ligi, ataki duchowieństwa, formalne rozwiązanie Ligi i dalsze prace w Towarzystwie Pracy Narodowej Kobiet Polskich oraz w Komitecie Obywatelskim Polek, a następnie reaktywowanie Ligi po odzyskaniu niepodległości.
Na końcu Pamiętnika znajduje się indeks osób.