publikacje

Wróć do listy

Non omnis moriar

Opowieść Antoniny Próchniak wysłuchana i spisana przez uczennice: Beatę Jagodzińską i Justynę Wędrychowicz. Przyjęta przez autorki narracja pierwszoosobowa ukazuje losy bohaterki i jej najbliższych od wybuchu II wojny światowej, po pierwsze lata na Ziemiach Odzyskanych. Bohaterka przywołuje wydarzenia z kolejnych okupacji w rodzinnych Mikulińcach – na przemian radzieckiej i niemieckiej i związane z tym dramatyczne losy swojej rodziny i miejscowej ludności – m. in. aresztowania ludności polskiej, prześladowania i zbrodnie popełniane na Żydach – w tym sąsiadów i znajomych bohaterki, strach przed ukraińskimi bandami napadającymi na Polaków. Wspomnienia kończy przymusowa podróż na ziemie zachodnie i początki nowego życia w kompletnie obcym miejscu. Dokument zawiera zarówno bezpośrednią relację Próchniak odnośnie opisywanych zdarzeń, jak i historie zasłyszane od swojej matki, stąd perspektywa kilkuletniego dziecka przeplata się ze świadectwem dorosłej osoby.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[3] k. , 8 k. , [5] k. luź. : fot. ; 21 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2007
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 9/16
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XIII. Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2007. Prace konkursowe
Uwagi: 
Układ poziomy w formie albumu (tekturowe kartki, przedzielone kalką), praca zawiera wydruki skanów fotografii dokumentów (8 k. tekstu, reszta fot.). Częściowa foliacja (stron z tekstem). Na lewym brzegu kartek ślady po bindowaniu. Na stronie tytułowej ołówkiem adnotacja osoby oceniającej pracę (punktacja). Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
stosunki polsko-żydowskie na wsi podczas II wojny światowej, sąsiedztwo polsko-żydowskie, ukrywanie i wydawanie Żydów, relacje polsko-ukraińskie w czasie II wojny św., wielokulturowość wsi, banderowcy, dziecko i wojna, losy przesiedleńców na ziemiach zachodnich, Kresy, adaptacja przesiedleńców na ziemiach zachodnich
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 2007
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia