publikacje

Wróć do listy

Nasze okupacyjne wakacje

Autorka opowiada o wakacjach, jakie co roku spędzała pod Warszawą, w majątku Pawłowice, a później Marynin. Mimo okropności wojny, czas spędzony w Pawłowicach wspomina bardzo dobrze. To był dla niej „raj swobody, dostatku, bezpieczeństwa, wspaniałego jedzenia, no i okazja do spędzenia dwóch miesięcy w komplecie rodzinnym”. Ojciec przeprowadzał się na ten czas do Pawłowic, skąd dojeżdżał rowerem do młyna w Tarczynie, gdzie był buchalterem.

Do Pawłowic jechało się kolejką grójecką, którą jeździły też kobiety szmuglujące żywność do okupowanej Warszawy. Czasem Gestapo robiło rewizje w pociągu.

W Pawłowicach była gromada dzieci, pod opieką Zosi Laskówny, zwanej Kitusia, która dbała o dobry nastrój wspólnej zabawy. Ania i Zosia, jej siostra, uwielbiały te zabawy. Autorka miała też swoich własnych kolegów. Należał do nich Karol Karwat, czy sporo starszy od niej Olek Górecki. Bardzo lubiła wiejskie prace gospodarskie. Konie i psy cieszyły się w majątku dużą sympatią. Były tam także stawy rybne, w których hodowano karpie.

Autorka opisuje niektóre postacie, które zapamiętała z Pawłowic, jak np. Przedpełskich (dziadków przyrodnich braci Haliny Martin), Andrzejkę (kucharkę), Bolka Góreckiego, Ryszarda Wernera. Wspomina także mieszkające we dworze dzieci: Basię i Kaję Martinówny, Bogdana i Nutka Wojnarowiczów, Michała i Andrzeja Wernerów; żydowskie dzieci uratowane z getta: jak np. Krysia; oraz wakacyjnych przybyszów z Warszawy, jak ona z Zośką, Ewę i Adasia Stępniewskich. W tekście znajdujemy też opisy niektórych wydarzeń z tamtych czasów, jak utonięcie Heńka Matulki, śmierć Michała Wernera, czy romanse mieszkańców i gości dworu.

Na przełomie 1942 i 1943 r. majątek zabrali Niemcy i od tej pory Ania i Zośka spędzały wakacje w pobliskim Maryninie. Majątek należał do państwa Najmarków, ale zarządzała nim również pani Martin, ponieważ oni jako Żydzi musieli się ukrywać. Rok później Marynin stał się jedynym domem rodziny Sławińskich.

Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
mps., 12 s. luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2005
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/6
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia