publikacje

Wróć do listy

Moje wspomnienia z sierpniowych dni 1980 r.

Wydarzenia sierpniowe z perspektywy 47-letniej urzędniczki. Czesława Szynkowska opisuje strajkujący Gdańsk i panujące wówczas emocje dostrzegalne na ulicy, w pracy, w rodzinnym gronie. Autorka wspomina strach, niepokój i napięcie, które wraz z doniesieniami o kolejnych strajkach w całej Polsce, stopniowo przeradzały się w nadzieję, oczekiwanie i poczucie jedności, aż do euforii i wzruszenia, kiedy ogłoszono osiągnięcie porozumień i koniec strajku.  

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień ’80. Sierpień’80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Miejsce powstania: 
Gdańsk
Opis fizyczny: 
835-850 k. ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1981
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18934/II vol. 3
Tytuł kolekcji: 
Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”
Uwagi: 
Rękopis (długopis, niebieski tusz), na pierwszej stronie przekreślony cały akapit, kartki gładkie, spięte metalową zszywką, zapis jednostronny. Pismo czytelne. Na pierwszej stronie dokumentu dopisek z nr pamiętnika i woluminu (116, III) (długopis, niebieski tusz). Przekreślona foliacja autorki, ołówkiem w górnych rogach paginacja ZNiO. Na końcu wspomnień dane autorki – nazwisko, adres. Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”, pamiętniki niepublikowane.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
nastroje społeczne podczas strajku na Wybrzeżu, społeczeństwo a strajk robotników, solidarność społeczna, stocznia im. Lenina, porozumienia sierpniowe, 21 postulatów, Lech Wałęsa, „brama nr 2” Stoczni im. Lenina
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia