publikacje

Wróć do listy

Moje wspomnienia z Sierpnia ’80 – będą to moje osobiste refleksje i spostrzeżenia

Gorzkie refleksje anonimowej autorki, piszącej pod pseudonimem „Pesymistka”, odnośnie braku jedności w społeczeństwie w kontekście wydarzeń sierpniowych. Autorka wskazuje na istniejące podziały, brak zaangażowania inteligencji – często przeciwnej strajkującym. Smutne konstatacje Pesymistki pogłębia atmosfera zastraszenia w jej własnym zakładzie pracy, dziwna obojętność ciężko pracujących w paczkarni robotnic z jej zakładu (gdzie autorka jest referentką) oraz zasłyszane rozmowy i opinie znajomych. Dokument spisany silnie nacechowanym emocjami językiem, autorka często stosuje podkreślenia dla wzmocnienia swojej wypowiedzi.

Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień ’80. Sierpień’80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Miejsce powstania: 
Sopot
Opis fizyczny: 
593-594 k. ; 42 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
inne
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1981
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18934/II vol. 3
Tytuł kolekcji: 
Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”
Uwagi: 
Rękopis, charakter czystopisu (długopis, niebieski tusz), kartki złożone na pół i spięte metalowym spinaczem. Miejscami w tekście podkreślenia autorki czerwoną kredką i długopisem. Pismo czytelne. Kartka w kratkę, format – A3, zapis jednostronny. Dołączony list autorki do PTS (pół kartki a3, zapis dwustronny) podpisany „Pesymistka”, w którym autorka wyjaśnia, skąd wziął się jej pesymizm i brak wiary w drugiego człowieka: dekadę wcześniej podczas strajków grudniowych zetknęła się z zakłamaniem, dwulicowością i brakiem jedności, co spowodowało u niej – jak sama pisze - uraz psychiczny. Na pierwszej stronie dokumentu. dopisek osoby przyjmującej pracę do konkursu (długopis, niebieski tusz) z nr pamiętnika i woluminu (12, III). Ołówkiem w górnych rogach paginacja ZNiO. Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”, pamiętniki niepublikowane.
Słowo kluczowe 1: 
Data dzienna: 
4 sty 1981
Główne tematy: 
nastroje społeczne podczas strajku na Wybrzeżu, postawy wobec wydarzeń na Wybrzeżu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia