publikacje

Wróć do listy

Mój sierpień ‘80 / Pamiętne lato

Wspomnienia dotyczące wydarzeń sierpniowych spisane przez Halinę Karnicką-Pawłowską, która przypadkowo była w Trójmieście, kiedy rozpoczął się strajk. Autorka ciekawie i barwnie spisała swoje emocje, refleksje i obserwacje z tamtych dni, wspominając m. in. nastroje panujące na ulicy wśród mieszkańców, reakcję władz, organizację strajkujących i niezwykłe zdyscyplinowanie społeczeństwa w  tych dniach –  H.K-P. podaje np., że ze sklepów usunięto wszelki alkohol, aby uniemożliwić ewentualne ekscesy. Praca zawiera również wiele ciekawych szczegółów dotyczących samego strajku (np. odesłano ze stoczni do domów wszystkie kobiety i ludzi starszych), jak i codziennego życia, które pomimo wyjątkowych okoliczności poza stocznią, toczyło się uparcie prozaicznie (pełne plaże i kolejki po watę cukrową w związku z poprawą pogody).  

Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień ’80. Sierpień’80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
577-585 k. ; 31 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1980
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18934/II vol. 3
Tytuł kolekcji: 
Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”
Uwagi: 
Maszynopis, charakter czystopisu, zapis jednostronny. Kartki spięte metalową zszywką, ołówkiem w górnych rogach paginacja ZNiO, przekreślona foliacja autorki, dołączona notatka do Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (luźna karteczka) z danymi dot. autorki : adres, nazwisko, data (Halina Pawłowska, Warszaw, 13.01.1981) Na pierwszej stronie dopisek osoby przyjmującej pracę do konkursu (długopis, niebieski tusz) z nr pamiętnika i woluminu (158, III). Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”, pamiętniki niepublikowane.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
nastroje społeczne wśród mieszkańców Trójmiasta podczas strajku na Wybrzeżu, organizacja strajkujących i społeczeństwa w sierpniu 1980 r., życie codzienne podczas Sierpnia ’80
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia