publikacje

Wróć do listy

Mój Sierpień

Wspomnienie Marii Siniarskiej dotyczące strajku robotników na Wybrzeżu w sierpniu 1980 r. Autorka opisuje swój urlop w Stegnach Gdańskich, kiedy stała się mimowolną obserwatorką sierpniowych wydarzeń. Siniarska wspomina m. in. blokadę informacyjną Wybrzeża, zmianę nastrojów społecznych wraz z rozwojem strajku. Zapiski są przy okazji portretem trójmiejskiej codzienności ze strajkiem w tle, autorka przytacza zasłyszane rozmowy i porusza następujące kwestie: m. in. trudności w zaopatrzeniu, , paraliż komunikacyjny, olbrzymie kolejki. Wspomnienie zawiera również fragment wydarzeń spod bramy Stoczni Gdańskiej, przedstawiający szczegółowo obrazy strajkujących.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień ’80. Sierpień’80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
735-748 k. ; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
Od 1980 do 1981
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18934/II vol. 3
Tytuł kolekcji: 
Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”
Uwagi: 
Maszynopis, charakter czystopisu, zapis jednostronny, kartki spięte metalową zszywką. Na pierwszej stronie dokumentu dopisek osoby przyjmującej pracę do konkursu (długopis, niebieski tusz) z nazwiskiem autorki nr pamiętnika i woluminu (170, III). Ołówkiem w górnych rogach paginacja ZNiO. Na końcu wspomnień dane autorki – nazwisko, adres, pisane wielkimi literami (długopis, niebieski tusz) kartki z grubszego papieru, pożółkłe. Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
nastroje społeczne podczas strajku na Wybrzeżu, wakacje nad morzem w sierpniu 1980, społeczeństwo a strajk robotników, sytuacja na Wybrzeżu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia