publikacje

Wróć do listy

Mój pobyt w Niemczech

Relacja młodej dziewczyny, Zofii Chlebickiej, spisana tuż po wojnie w 1945 r., podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece, w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”.

Dokument dotyczy ponad dwuletniego okresu pracy przymusowej autorki w Niemczech, na wsi u niemieckich gospodarzy. Chlebicka opisuje okoliczności deportacji, warunki niewolniczej pracy i życia w Niemczech, m. in. wykańczającą, fizyczną pracę, czy dostępne wyżywienia (np. „Prucz ziemniaków i maszlanki pozatem więcej niedostaliśmy (…)”) oraz dzień wyzwolenia – 2 maja 1945 r. W krótkim świadectwie autorka wspomina ciągłe upokarzanie i szykany ze strony Niemców, które były gorszym cierpieniem niż ciężka praca w polu. Relację kończy refleksja autorki na temat niezłomności narodu polskiego i nadzieją na szybki powrót do Polski.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[1] k. luź., złoż. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Tytuł kolekcji: 
Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu, zapis obustronny piórem (czarny atrament). Tytuł wspomnień ołówkiem, przed tytułem dane autorki i data (pióro, czarny atrament). Kartka z niemieckiego zeszytu w linię, napisy w języku niemieckim, gotycka czcionką („Taftmeldung” czarna czcionka, kolumny) złożona na pół. Liczne błędy językowe.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
niewolnicza praca w niemieckim gospodarstwie na rzecz III Rzeszy, młodociane robotnice przymusowe
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
relacja