publikacje

Wróć do listy

Matylda i Kazimierz Wiśniewscy do Haliny Martin, 1985–1989

Listy Matyldy i Kazimierza Wiśniewskich do Haliny Martin, pisane najczęściej przez Matyldę. Korespondencja dotyczy głównie książek, które państwo Wiśniewscy wysyłają z Polski do p. Martin. Czasem jest także mowa o ich córce Annie Walczyk, którą nazywają Hanusią.

Pierwszy list z kolekcji (20.08.1985 r.) pisany jest w czasie pobytu ich córki w Londynie. Państwo Wiśniewscy są bardzo wdzięczni p. Halinie, że zaopiekowała się Anną, że jest dla niej wielkim wsparciem. Cieszą ich bardzo ciepłe słowa o Annie.

Systematycznie wysyłają p. Martin książki związane z tematyką wojenną i proszą adresatkę o zgłaszanie swoich życzeń, co ją interesuje, żeby mogli lepiej utrafić w jej zapotrzebowanie. Zdarza się, że o niektórych tytułach piszą cos więcej. Dotyczy to głównie publikacji na temat AK. Mają bowiem niektórych wspólnych znajomych, których razem wspominają, np. o Kazimierzu Gorzkowskim, który był przyjacielem pana Wiśniewskiego. Pani Martin przesłała im swoje wspomnienia o nim, które napisała tuż po jego śmierci i które były publikowane w Anglii i Ameryce. Państwo Wiśniewscy są pod wrażeniem trafności spostrzeżeń autorki, jak również jej talentu literackiego. Czytali także jej książkę „Kobiety z AK”, którą dostali od Haliny Geber, kuzynki Haliny.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
rps., 16 s. luź.; ; 30 cm i mniej
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1985 do 1989
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/241
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list