publikacje

Wróć do listy

Lena Gruda do Heleny Marek, 14.05.1958–24.09.1970

Kolekcję stanowi ą 2 listy i 7 kartek pocztowych, pisane do Heleny Marek z różnych miejsc.

- List – Warszawa, dn. 14.05.1958 r.

List jest pisany przez dwie osoby Lenę i jeszcze jedną kobietę (podpis jest niewyraźny – Ewunia, Emilia?). Dziękują za kartkę i wiadomości (Helena przebywa na kuracji w sanatorium). Piszą o pracach wiosennych na działce, co zostało zrobione i co jest jeszcze planowane. Lenka jedzie dziś do Łodzi.

- Kartka z Bukowiny Tatrzańskiej, dn. 17.08.1958 r.

Pozdrowienia dla Heleny, Lucjana, Witka, Antka i Tereski. Pogoda wspaniała, samopoczucie dobre.

- Kartka z Muszyny, data nieczytelna

Kartka pisana jest przez dwie osoby: Lenę i F. (podpis nieczytelny). Pozdrawiają z Muszyny i żałują, że nie zdążyły się spotkać z Heleną przed wyjazdem.

- Kartka z Sopotu, dn. 9.07.1959 r.

Lena pisze do Heleny Marek przebywającej w sanatorium w Kudowie-Zdroju. Spędza urlop nad morzem z Iloną i dziećmi. Pisze, że na początku mieli duże problemy z urządzeniem się, ale już jest wszystko w porządku. Mieszkają nad samym morzem. Pogoda jest wspaniała. Całe dni spędzają na plaży. Do Warszawy wraca 15.07 i prosi, aby Helena pisała już do domu, jak się czuje i jakie ma zabiegi.

- Kartka ze Zwardonia , dn. 8.08.1960 r.

Kartka pisana jest przez Lenę i jeszcze jedną kobietę (nie podpisana) do Heleny Marek, która przebywa w Polanicy-Zdroju. Odbywają wędrówkę po Beskidzie Żywieckim. Wybierają się jeszcze do Bielska i Zakopanego. Są zmęczone, ale wczasy uważają za udane.  Pozdrawiają i życzą udanego wypoczynku.

- Kartka, dn. 22.11.1966 r.

Życzenia dla nowożeńców i ich rodziców. Podpisane przez Lenę Gruda i F. Kalicką

- Kartka z Zakopanego, dn. 29.12.1966r.

Lena pisze do Heleny i Lucjana Marków z zimowego pobytu w górach. Jest dużo śniegu i słońca. Ona zajmuje się dziećmi i nie może sobie na wiele pozwolić. Ale cieszy się, że dzieci dużo skorzystają. Składa życzenia noworoczne.

- Kartka ze Szklarskiej Poręby, dn. 21.11.1967 r.

Lena przebywa z kimś (podpis nieczytelny) w Karkonoszach. Mimo nienajlepszej pogody, dużo chodzą po górach. Mieszkają w 4-osobowym pokoju, który na dodatek jest przejściowy. Ale da się wytrzymać.  Czas szybko ucieka i niedługo będą wracać.

- List z Froi Riveres, dn. 24.09.1970 r.

Lena pisze do Heleny, że przypadkowo dowiedziała się o śmierci jej męża. Współczuje jej. Chociaż stale chorował, to jednak żył. Życzy jej zdrowia i pisze, że spotkają się dopiero w listopadzie.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
różne
Opis fizyczny: 
rps., s. 125-133, luź.; ; 21 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1958 do 1970
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1518/56
Tytuł kolekcji: 
Akta Heleny i Lucjana Marków
Słowo kluczowe 1: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: