publikacje

Wróć do listy

Halina Martin do Jerzego Osmeckiego, 1.09.1981–19.07.1986

Korespondencja z synem Kazimierza Iranka-Osmeckiego, Jerzym Osmeckim.

1.09.1981 r. – List do Jerzego Osmeckiego, mieszkającego w Monachium, w sprawie jego ojca. Halina bardzo martwi się jego stanem, ostatnio bardzo się pogorszył. Podejrzewa, że syn nie wie o złej sytuacji rodziców materialnej, którzy są bardzo dumni i nikomu się nie skarżą. Ona w tajemnicy stara się o miejsce w domu opieki. Ma na oku dwa miejsca, gdzie starsi ludzie mają samodzielne mieszkania, ale i odpowiednia opiekę. Na razie nic o tym nie mówi, bo nie wiei, czy się uda to załatwić.

19.07.1986 r. – Autorka dziękuje Jerzemu za odbitkę mapy, która została po jego ojcu. Wybiera się na cmentarz uporządkować groby przez 1.08. Pyta, co wie na temat wydania książki autorstwa jego ojca, pt. „Emisariusz Antoni”. Chciałaby znać kulisy jej wydania, bo „Wujek”(Iranek-Osmecki) składał u niej cały szereg swoich papierów, m.in. maszynopis tej książki. Była bardzo zaskoczona, gdy zobaczyła ją wydrukowaną. Pyta, kto dał maszynopis do druku i czy on był w to wtajemniczony. „Wujek” mówił jej, że następną książkę chce rozprowadzać sam, żeby wydawcy go znowu nie oszukali.

W odpowiedzi Jerzy napisał bardzo niegrzeczny list do Haliny z żądaniem zwrócenia mu wszystkich papierów ojca, ponieważ tylko on jest jego prawowitym właścicielem. Zasugerował jej, także, że ma się nie wtrącać do ich spraw rodzinnych.

O przyczynach i dalszym ciągu tej historii dowiadujemy się z listu Haliny do Izy Kuczyńskiej, który znajduje się również w tej teczce. Halina była bardzo złego zdania o żonie i synu Iranka-Osmeckiego, którzy nie doceniali tej wielkiej postaci i nie szanowali go za życia. Żona mu ciągle dokuczała, że zamiast się nią zajmować w czasie wojny, poszedł walczyć o Polskę, że później się niczego nie dorobił

Halina urażona takim potraktowaniem oddała wszystkie dokumenty po Iranku-Osmeckim do Studium Polski Podziemnej w Londynie, na ręce Haliny Czarnockiej (informacja na ten temat również znajduje się w tej teczce razem z wykazem dokumentów).

W teczce znajdują się również inne dokumenty związane z „Wujkiem”, np. list JJ Lipskiego do Iranka z 13.12.1979 r., w sprawie pomocy finansowej emigracji dla opozycji w Polsce; korespondencja w sprawie artykułu pt. „Retinger”, Deklaracja Funduszu Powierniczego „Declaration of Polish Underground Movement (1939-45) Study Trust [tekst angielski i tłumaczenie na j. polski]; i inne.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
mps., 2+2+4 s. luź.; ; 30 cm + 76 s. innych dokumentów oraz druki
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
druk
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1981 do 1986
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/172
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: