E. Ožeškovos laiškai N. Ivanauskui. (Yra jos padėjėjų V. Chelminskio, V. Makovskio laiškai). [Lenkų kalbos]
Rekord stanowią listy.
-
Pierwszy datowany jest na 23 stycznia 1882 roku. List Orzeszkowa rozpoczyna od przeprosin za długie milczenie. Wyjaśnia ona iż była bardzo zajęta. Wspomina ona, że planuje służbową podróż do Wilna w niedługim czasie (pojawia się informacja o tygodniu) wraz ze swoimi wspólnikami.
Z listu można też wywnioskować, że Iwanowski prosi Orzeszkową o wydanie jego twórczości – w liście Orzeszkowa prosi o cierpliwość.
- Kolejny list jest pytaniem, czy Iwanowski otrzymał list poprzedni. Datowany na 13 lutego 1882. Dotyczy on głównie spraw wydawniczych.
-
Data dzienna: 27 lutego 1882 roku. List rozpoczyna wymiana uprzejmości. Głównym tematem korespondencji pozostają sprawy wydawnicze, oraz próby umówienia spotkania między Iwanowskim a Orzeszkową.
Orzeszkowa twórczość Iwanowskiego nazywa „litewską powieścią”.
-
List datowany na 9 marca 1882 roku. Jest to kolejny list „służbowy”. Orzeszkowa informuje Iwanowskiego, że druk zajmie około pięciu tygodni.
Uwaga: nie ma pewności, że to Orzeszkowa jest autorką listu. Pismo nieco się różni i zapisane jest na innym papierze (z logotypem księgarni).
- List datowany na 1 kwietnia 1882 roku. List jest listem prywatnym. Orzeszkowa podejmuje temat kobiet – najprawdopodobniej zawodowej aktywności kobiet, lecz w tym miejscu dokument jest średnio-czytelny. Temat ten przewija się przez całą treść listu, rozwijany przez autorkę o kwestię braku praw kobiet współcześnie (wówczas).
-
List datowany na 23 lipca 1882 roku. List Orzeszkowa zaczyna od informacji iż pewnie do Iwanowskiego dotarła już wieść o katastrofie. Z treści wynika, że ma ona na myśli katastrofę wydawniczą. Orzeszkowa pisze o swoim rozgoryczeniu i wiele miejsca poświęca przeprosinom skierowanym do Iwanowskiego. W żadnym miejscu nie pojawia się jednak informacja czymże jest wspominana katastrofa.
List kończy informacja, że jej marzeniem obecnie jest odwiedzenie „Żmudzi” i domu „Szanownych Państwa”.
- List datowany na 29 września 1882 roku. Nie jest on pisany przez Elizę Orzeszkową lecz przez jednego z jej wspólników – Wacława Makowskiego. Jest to krótka informacja o tym, że księgarnia Orzeszkowej została zamknięta przez rząd. List kończy prośba o przysłanie określonego rysunku do książki. Makowski podaje też nowy adres korespondencyjny.
- Orzeszkowa informuje Iwanowskiego, że jest na etapie wysyłania jego wierszy do warszawskiej cenzury. List kończy informacją: „myślę, że poemat Pana wyjdzie w pierwszych miesiącach przyszłej jesieni”.
- Jest to list, w którym Orzeszkowa dziękuje Iwanowskiemu za przesłane wiersze. Przeprasza też, że nie mogła uczynić tego wcześniej, ale – jak pisze – zdrowie jej na to nie pozwalało. W dalszej części listu zwraca się do niego z prośbą.
- List datowany na 30 czerwca 1885 roku. List jest próbą nawiązania kontaktu po długiej przerwie. Jest on również odpowiedzią Orzeszkowej, znaczy, że Iwanowski musiał napisać jako pierwszy. Z treści wynika też, że nie jest to jego pierwszy list – Orzeszkowa przeprasza go bardzo za brak odpowiedzi tłumacząc to sporymi problemami zdrowotnymi.
- List datowany na 15 lipca 1886 roku. List rozpoczyna informacja iż pomimo najszczerszych chęci, z powodu wielu złożonych problemów nie będzie mogła ona przyjechać w tym roku do Iwanowskiego w odwiedziny. Namawia go jednak koniecznie, by podjechał do niej w odwiedziny choć na kilka dni. List jest bardzo życzliwy i serdeczny. Pojawia się w nim dużo pytań: „co pan o tym myśli?”.
- List datowany na 30 lipca 1886 roku. Orzeszkowa dziękuje za „otrzymanie przyrzeczenia o przyjeździe”. Prosi jednak o potwierdzenie dokładnego dnia w którym Iwanowski planuje przyjazd. Orzeszkowa tłumaczy to swoimi częstymi wyjazdami do Grodna, a – jak sama pisze – chciałaby gościa swojego przywitać.
- Kolejny list datowany jest na 13 czerwca 1887 roku. Dziękuje ona w nim Iwanowskiemu za przesłane wiersze. Pisze, że jest nimi wzruszona i poruszona. W liście tym, Orzeszkowa porusza kwestie zawarte w poprzednich listach. Rozpoczyna filozoficzną rozmowę o szczęściu i spełnieniu. Pyta Iwanowskiego o wyobrażenia dotyczące raju. Odwołuje się ona do kategorii sprawiedliwości, pisze o obronie życia (w znaczeniu życia człowieka dorosłego).
-
List datowany na 16 września1887 roku. Orzeszkowa rozpoczyna od żartu skierowanego w siebie samą, że Iwanowski zapewne myśląc o niej musi myśleć jako o dziwaczce. Wiąże się to z jej nieregularnymi odpowiedziami na całą korespondencję. Dalej pokrótce opisuje co działo się u niej przez ostatni czas.
Pisze ona, że zimą bardzo dużo pracuje, choć czasem jej tęskno sama nie wie do czego. Odwołuje się do listu, który dostała od Konopnickiej, w którym pojawia się najwidoczniej informacja o Iwanowskim. Orzeszkowa pisze, że uwielbia ją jako poetkę i szanuje jako człowieka.
- List datowany na 27 września 1882 roku. W liście Orzeszkowa opisuje swój stan zdrowotny i odpowiada Iwanowskiemu na kwestie z listu poprzedniego (najprawdopodobniej dotyczące wydawnictwa). List jest długi i najprawdopodobniej jest elementem budowania relacji przyjacielskiej między Iwanowskim a Orzeszkową. Opisuje mu ona przechodzenie właśnie przez „ciężkie chwile”.
-
List datowany na 26 października 1887 roku. Orzeszkowa rozpoczyna od wiadomości o tym, że ma nadzieję, że nie straci przyjaźni Iwanowskiego. List jest pisany w tonie lekkiego żartu i kokieterii (lecz nie flirtu).
Pojawia się informacja, że Orzeszkowa zakończyła właśnie pisanie powieści „Nad Niemnem”.
- List datowany na 4 marca 1888 roku. [list nieczytelny – wymaga opracowania]
- List datowany na 14 września 1888 roku. Jest to jeden z listów, który zawiera ususzony kwiat w lewym, górnym rogu. „List Pana powitałam jak dawno niewidzianego przyjaciela”. Orzeszkowa pyta czemu nie odpowiedział na jej zaproszenie do przyjazdu na wieś. Pisze ona, że mogliby spędzić kilka dni nad Niemnem.
- List datowany na 16 listopada 1888 roku. W lewym górnym rogu znajduje się przyklejony kwiat – najprawdopodobniej bratek. [list nieczytelny – wymaga opracowania]
- List datowany na 7 maja 1889 roku. [list nieczytelny – wymaga opracowania]
- List datowany na 1 grudnia 1889 roku. [list nieczytelny – wymaga opracowania]
- List datowany na 21 grudnia 1889 roku. [list nieczytelny – wymaga opracowania]
- List datowany na 27 czerwca 1890 roku. [list nieczytelny – wymaga opracowania]
- List datowany na 10 listopada 1890 roku. [list nieczytelny – wymaga opracowania]
- List datowany na 30 sierpnia 1891 roku. [list nieczytelny – wymaga opracowania]
- List datowany na 21 września 1891 roku. [list nieczytelny – wymaga opracowania]