publikacje

Wróć do listy

Dziennik podróży do Karlsbadu i Egier. Przez Galicyją, Szlask, Morawę, Czechy, Królestwo Bawarskie, Xięstwo Koburg, Mieningen, Szwarzburg, Weimar, Królestwo Saskie, Pruskie do Rzplitej Krakowskiej

Dziennik podróżny Symforozy Krzyżanowskiej obejmuje okres od 9 lipca do 7 października 1829 r. Autorka (wraz z matką i siostrą) wyjechała do znanych uzdrowisk i zaznaczyła, że ma w zwyczaju prowadzić zapiski podczas podróży. Jej szczegółowe opisy dotyczą zarówno spotykanych osób, jak i przyrody, pogody, architektury, sztuki. Krzyżanowska podróżuje powozem, dlatego może czytać i pisać – pojazd „toczy się jak po stole". Mija następujące miasta: Wadowice, Freiberg, Ołomuniec, Wiszawę, Bencin, Rudę, Steindorf, Bohmisch-Brod, Pragę, Karlsbad, poświęcając im w zapiskach sporo miejsca. Autorka, jej matka i siostra piją wody mineralne, odbywają spacery, robią zakupy i dobrze się bawią. Krzyżanowska zdaje relację z drogi powrotnej, która wiedzie z Karlsbadu m.in. przez uzdrowisko Francensbrunn, gdzie kobiety spędzają czas od 24 sierpnia do 8 września. Autorka mija kolejne krainy, miasta i miejscowości: Bawarię, Bamberg, Królestwo Pruskie, Lipsk, Meissen, Drezno, Gerlitz, Hainau, Wrocław, Szurgast, Młoszową i Kraków.

 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
k. 109 ; 21 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1829
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
akc. 11981
Uwagi: 
Zeszyt w twardej oprawie, kartki pożółkłe, pismo dość trudne do odczytania; zapiski czarnym atramentem, nieliczne skreślenia, paginacja autorki (s. 1-109). Oprócz rękopisu w teczce znajduje się też maszynopis liczący 31 s. (karty 21x29,5 cm). Dziennik został zakupiony od Marka Różyckiego w 1984 r.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
podróż do kurortów, wrażenia i spostrzeżenia z podróży
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1829
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste