publikacje

Wróć do listy

[Dziennik nieznanej mieszkanki Żytomierza]

Dziennik fragmentaryczny, niespójny pod względem treści. W zasadzie nieliczne są odniesienia do teraźniejszości, przez co utrudniona jest identyfikacja nawet najogólniejszych faktów dotyczących autorki.

Pisze ona m.in., że 4 lipca odbył się jej ślub. Nie zamieszcza jednak żadnych o tym informacji. Ślub jest okazją do krótkiego wspomnienia o dawnym ukochanym, mężu innej kobiety, który zginął w „bitwie” z chłopami („zakopano go żywcem”, k. 4r). Fakt, że miał już żonę, pozbawił autorkę możliwości opłakiwania ukochanego. Trudno też wywnioskować z treści dziennika, co oznaczała lakoniczna informacja o grożącej „nam śmierci” (6 lutego 1919 roku). W tym samym miesiącu w jednej z notatek wspomniała diarystka o tęsknocie za Stachem (mężem?), przywołała też obraz dworu (rodzinnego?) ze starymi kolumnami.

Oprócz zapisków osobistych są w dzienniku notatki dotyczące snów i fragmenty – próby literackie (np. o nadchodzącej wiośnie, kiedy pisze też: „Wypowiadam wojnę życiu”, k. 5v), cytaty z poezji (m.in. Tetmajera). Ostatnia notatka datowana jest na 2 marca 1919 roku.

Autor/Autorka: 
Wariant tytułu: 
Pamiętnik
Miejsce powstania: 
Żytomierz
Opis fizyczny: 
k. 9
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1918 do 1919
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
f. 2227, op. 1, sygn. 992
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
2016
Nośnik informacji: 
mikrofilm
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste