[Dziennik nieznanej mieszkanki Żytomierza]
Dziennik fragmentaryczny, niespójny pod względem treści. W zasadzie nieliczne są odniesienia do teraźniejszości, przez co utrudniona jest identyfikacja nawet najogólniejszych faktów dotyczących autorki.
Pisze ona m.in., że 4 lipca odbył się jej ślub. Nie zamieszcza jednak żadnych o tym informacji. Ślub jest okazją do krótkiego wspomnienia o dawnym ukochanym, mężu innej kobiety, który zginął w „bitwie” z chłopami („zakopano go żywcem”, k. 4r). Fakt, że miał już żonę, pozbawił autorkę możliwości opłakiwania ukochanego. Trudno też wywnioskować z treści dziennika, co oznaczała lakoniczna informacja o grożącej „nam śmierci” (6 lutego 1919 roku). W tym samym miesiącu w jednej z notatek wspomniała diarystka o tęsknocie za Stachem (mężem?), przywołała też obraz dworu (rodzinnego?) ze starymi kolumnami.
Oprócz zapisków osobistych są w dzienniku notatki dotyczące snów i fragmenty – próby literackie (np. o nadchodzącej wiośnie, kiedy pisze też: „Wypowiadam wojnę życiu”, k. 5v), cytaty z poezji (m.in. Tetmajera). Ostatnia notatka datowana jest na 2 marca 1919 roku.