publikacje

Wróć do listy

Członek ZWZ-AK, powstaniec Warszawy, więźniarka Auschwitz-Birkenau

Autobiografia Zofii Nowaczyńskiej. W faktograficznej relacji ukazuje ona swoje życie w porządku chronologicznym z emocjonalnym dystansem do przedstawianych zdarzeń. Nowaczyńska opowiada m.in. o latach II wojny światowej: konspiracyjnej działalności w okupowanej Warszawie i powstańczej rzeczywistości w 1944 r.  Wspomina również traumatyczne wydarzenia z Auschwitz, m.in. stratę dziecka, oraz swoje życie po zakończeniu wojny we Wrocławiu. Dokument powstał w wyniku przeprowadzonego z Nowaczyńską piętnastogodzinnego wywiadu. Wywiad przeprowadziła Antonina Hobler, spisała Janina Klawińsz.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 28–35; 31 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1986
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
182/94/3
Tytuł kolekcji: 
Relacje, wspomnienia, opracowania, wywiady, wypisy z literatury dot. ruchu oporu w Okręgu Lwowskim AK m.in. Sambor) oraz pobytu w obozach i na zesłaniu w ZSRR ze zbioru Janiny Klawińszowej
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny. Podwójna foliacja – oryginalna i ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Na końcu podane godziny przeprowadzania wywiadu. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej, dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu.
Słowo kluczowe 1: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
działalność w Armii Krajowej, powstanie warszawskie, wywózka do obozu koncentracyjnego, strata dziecka, poród w Auschwitz, powojenne życie byłej więźniarki
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1907 do 1986
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
biografia/życiorys